Products
Manufacturer of a wide range of products which include Gree Yinlong Lithium Titanate Battery 2.3V Prismatic 110ah LTO Battery Cell Low,Yinlong Gree Lithium Titanate Battery 2.3V Prismatic 155ah LTO Battery Cell Fast,Poland stock E...
MOQ: 4PCS
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C, D/A, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 10000pcs/day |
| Delivery Time | 7-15 business days |
| Packaging Details | Carton |
| Brand | Yinlong |
| Model number | LTO 110ah |
| Weight | 3000g |
| Size | 130*51*205mm |
| Max.Discharge Voltage | 1.5V |
| Capacity | 110AH |
| Battery Size | LTO Battery |
| Max.Charge Voltage | 2.9V |
| Voltage | 2.3V |
| Brand Name | Yinlong |
| Model Number | LTO 110ah |
| Certification | CE,KC,ROHS,etc |
| Place of Origin | China |
MOQ: 4PCS
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C, D/A, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 10000pcs/day |
| Delivery Time | 7-15 business days |
| Packaging Details | Carton |
| Brand | Yinlong |
| Model number | LTO 155ah |
| Weight | 4150g |
| Size | 130*71*205mm |
| Max.Discharge Voltage | 1.5V |
| Capacity | 155AH |
| Battery Size | LTO Battery |
| Max.Charge Voltage | 2.9V |
| Voltage | 2.3V |
| Brand Name | Yinlong |
| Model Number | LTO 155ah |
| Certification | CE,KC,ROHS,etc |
| Place of Origin | China |
MOQ: 4
Price: Negotiable
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 628AH |
| cycle life | 8000 times |
| Internal impedence | 0.10 mΩ ±0.05 mΩ |
| MCC | 0.5C |
| MCDC | 0.5C |
| Net Weight | 11500 g ±300 g |
| size | 353*71.8*207mm |
| standard charging current | 0.5C |
| standard discharging current | 0.5C |
| Brand Name | EVE |
| Model Number | 628Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
MOQ: 4
Price: Negotiable
| Payment Terms | D/A, D/P, T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 280AH |
| cycle life | 10000 times |
| Internal impedence | 0.18±0.05mΩ |
| MCC | 280A |
| MCDC | 280A |
| Net Weight | 5.43±0.20kg |
| size | 174*72*205mm |
| Brand Name | Hithium |
| Model Number | 280Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
MOQ: 4
Price: Negotiable
| Payment Terms | D/A, D/P, T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 314AH |
| cycle life | 6000 times |
| Internal impedence | 0.2-0.5mmΩ |
| MCC | 314A |
| MCDC | 314A |
| Net Weight | 5.6±0.16kg |
| size | 174*72*207mm |
| Brand Name | CALB |
| Model Number | L173F314A |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
MOQ: 4
Price: Negotiable
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 206AH |
| cycle life | 4000 times |
| Internal impedence | ≤ 1.2 mΩ |
| MCC | 412A |
| MCDC | 618A |
| Net Weight | 3500 g ± 105 g |
| size | 200.7*35.9*218.2mm |
| Brand Name | EVE |
| Model Number | 314Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
MOQ: 4pcs
Price: 78-88
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 10000pcs/month |
| Delivery Time | 3-7 days after payment arrive |
| Name | Stud Design Deep Recycle 310Ah Lithium Battery |
| Battery type | lifepo4 battery |
| Cycle life | More than 3500 times |
| Capacity | 310ah |
| Safe volt range | 2.5V-3.65V |
| Standard charging current: | 0.5C |
| Internal resistance: | Internal resistance: |
| Warranty: | 1 year |
| Charge method: | CC/CV |
| Brand Name | CATL |
| Model Number | 310ah |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 pc
Price: USD 145/pcs
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 500 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | EU Warehouse Deligreencs Electric Motorcycle Battery 3.2V 280ah Lifepo4 Battery Cell |
| Typical capacity | 280AH |
| Impedance(1kHz) | ≤0.30mΩ |
| Terminal | Screw terminal |
| Voltage | 2.5v~3.65v |
| Temp. Condition | -25 ~ 60℃ |
| Appllication 1 | pure electric sightseeing bus ,electric passenger car ,electric bus |
| Appllication 2 | Pure electric special vehicle ,electric forklift truck ,Electric ships |
| Appllication 3 | Rail transit vehicle ,aerospace field ,Energy Storage ,Scooter ,Solar |
| Package | Carton/box |
| Brand Name | EVE280ah |
| Model Number | 280AH 3.2V |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
MOQ: 4
Price: Negotiable
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 100AH |
| cycle life | 4000 times |
| Internal impedence | ≤0.40mΩ |
| MCC | 100A |
| MCDC | 100A |
| Net Weight | 2.28±0.2 Kg |
| size | 72*174*204mm |
| Brand Name | Ganfeng |
| Model Number | 100Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
MOQ: 1 pc
Price: USD 105.96-124/pcs
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 500 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | Large Capacity 3.2v 304ah Free Busbar Lifepo4 280Ah 230Ah LF280k Lithium Iron Phosphate Prismatic Battery |
| Typical capacity | 304AH |
| Impedance(1kHz) | ≤0.30mΩ |
| Terminal | Screw terminal |
| Voltage | 2.5v~3.65v |
| Temp. Condition | -25 ~ 60℃ |
| Appllication 1 | pure electric sightseeing bus ,electric passenger car ,electric bus |
| Appllication 2 | Pure electric special vehicle ,electric forklift truck ,Electric ships |
| Appllication 3 | Rail transit vehicle ,aerospace field ,Energy Storage ,Scooter ,Solar |
| Package | Carton/box |
| Brand Name | EVE304AH |
| Model Number | 304AH 3.2V |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!