| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 206AH |
| cycle life | 4000 times |
| Internal impedence | ≤ 1.2 mΩ |
| MCC | 412A |
| MCDC | 618A |
| Net Weight | 3500 g ± 105 g |
| size | 200.7*35.9*218.2mm |
| Brand Name | EVE |
| Model Number | 314Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
Poland stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell 3.2V for Home Energy Storage
Hithium HC280ah 10000 times lifepo4 Lithium Iron Phosphate Battery for motorhome
Grade A+ Deep Cycle CALB Lifepo4 lithium Battery cell 314ah L173F314A off grid
Stud Design Deep Recycle 3.2V 310Ah Lithium Ion Battery Cell For Scooter
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V | Nominal capacity | 206AH |
| cycle life | 4000 times | Internal impedence | ≤ 1.2 mΩ |
| MCC | 412A | MCDC | 618A |
| Net Weight | 3500 g ± 105 g | size | 200.7*35.9*218.2mm |
| Brand Name | EVE | Model Number | 314Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | china |
| High Light | LFP Cell Lithium Battery ,200ah LiFePO4 Battery Cell ,206ah LiFePO4 Battery Cell | ||
EVE 206ah 200ah LF206 3C discharging 2C charging LiFePO4 LFP Cell Lithium Battery busbar free
| Rated capacity | 206Ah |
| Rated voltage | 3.2V |
| Voltage range | 2.5V-3.65V |
| Cycle life | 4000 cycles,25 ℃ 70% SOH |
| Max charge current | 2C,412a |
| Max discharge current | 3C,618A |
| Initial internal resistance | ≤ 1.2 mΩ |
| Weight | 3500 g ± 105 g |
| size | 200.7*35.9*218.2mm |
| Discharging temperature | -35-65℃ |
Deligreen power is EVE authorised dealer who supply Grade A+ original lithium batteries.
EVE certified distributor.
MSDS,UN38.3 certification.
DG certificate.
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!