Products
Manufacturer of a wide range of products which include MC-315AC Semi Automatic Square Tube Circular Sawing Machine Steel Pipe Cutter,275AC Pneumatic Pipe Cutting Machine No Burrs No Dust Semi Automatic,XS-455AL 45 Degree Single He...
MOQ: 1 set
Price: $1,000-1,200 / set
| type | Pipe Cutting Machine |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear, Pump |
| voltage | 380V |
| rated power | 2.4/3.0 KW |
| dimension(l*w*h) | 580*700*1500MM(22.83*27.56*59.06in) |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Easy To Operate |
| weight (kg) | 300 KG(661.39lb) |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Name | Semi automatic square tube circular sawing machine pipe cutter machine |
| Application | tube,Stainless,iron |
| Cutting thickness | 2mm |
| The host power | 2.4/3.0 KW |
| Spindle speed | 120/60 R/MIN |
| Cooling water pump | 40W |
| cut round | 80mm |
| cut square | 80*80 |
| Machine size | 580*700*1500mm |
| Condition | New |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Food & Beverage Factory, Farms, Restaurant, Home Use, Retail, Food Shop, Printing Shops, Construction works , Energy & Mining, Food & Beverage Shops, Advertising C |
| Showroom Location | None |
| Marketing Type | New Product 2021 |
| Year | 2019 |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | CEDAR |
MOQ: 1 set
Price: $1,000-1,200 / set
| material / metal processed | PVC, Plastic, Brass / Copper, Stainless Steel, Carbon Steel |
| cutting thickness (mm) | 5 |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Motor |
| automation | Semi-Automatic |
| blade size(mm) | 250/300mm |
| voltage | 380v/50HZ |
| rated power | 2-2.4KW(2.68-3.22hp) |
| dimension(l*w*h) | 800*600*1450 |
| weight (kg) | 200 |
| key selling points | High Productivity |
| warranty | 1 Year |
| Cutting angle | 45°,90° |
| Circular tube | 80 |
| square tube | 75*75 |
| Cutting thickness | 2mm |
| Spindle speed | 120r/60min |
| main motor power | 2-2.4KW |
| After-sales Service Provided | Free spare parts |
| Condition | New |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Food & Beverage Factory, Farms, Restaurant, Home Use, Retail, Food Shop, Printing Shops, Construction works , Energy & Mining, Food & Beverage Shops, Other, Advert |
| Showroom Location | None |
| Year | 2021 |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | cedar |
MOQ: 1 set
Price: $1,500-1,800 / set
| type | Pipe Cutting Machine |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear, Pump |
| voltage | 380V |
| rated power | 4.0 KW(5.36hp) |
| dimension(l*w*h) | 650*650*1350MM(25.59*25.59*53.15in) |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Flexible Manufacturing |
| weight (kg) | 303 KG(668lb) |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Name | Aluminum cutting machine for 45 degree |
| Maximum sawing width | 300mm |
| Maximum sawing height | 125mm |
| Cutting ability Round bar | 120mm |
| Color | Blue |
| Sawing power tube | 110*110mm,200*120mm |
| Main motor power | 4.0kw |
| Cutting speed | 10-15 Cycle/min |
| Cooling way | Cooling fluid |
| Condition | New |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Farms, Retail, Construction works , Energy & Mining, Advertising Company |
| Showroom Location | None |
| Year | 2020 |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | CEDAR |
MOQ: 1 set
Price: $1,500-1,800 / set
| type | Other |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear, Pump |
| voltage | 380V |
| rated power | 4.0 KW |
| dimension(l*w*h) | 1100*1100*2000MM |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Automatic |
| weight (kg) | 320 KG |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Main motor power | 4KW |
| Work pressure | 5-6 |
| Maximum sawing width | 300MM |
| Maximum sawing height | 125MM |
| Cutting ability Round bar | 120MM |
| Sawing power tube | 110*110MM |
| Cutting speed | 10-15Cycle/Min |
| Machine size | 650*650*1350MM |
| Machine weight | 320kg |
| Condition | New |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Food & Beverage Factory, Farms, Restaurant, Home Use, Retail, Food Shop, Printing Shops, Construction works , Energy & Mining, Food & Beverage Shops, Other, Advert |
| Showroom Location | None |
| Year | 2019 |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | CEDAR |
MOQ: 1 set
Price: $586-868 / set
| material / metal processed | PVC, Brass / Copper, Stainless Steel, Carbon Steel, Aluminium Alloy, Alloy, Aluminum |
| cutting thickness (mm) | 10 |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear, Pump |
| automation | Manual |
| blade size(mm) | 250/275/300 |
| voltage | 380V |
| rated power | 2-2.4KW |
| dimension(l*w*h) | 630*560*1300 |
| weight (kg) | 180 |
| key selling points | Competitive Price |
| warranty | 1 Year |
| Cutting angle | 90°/45° |
| Hollow tube | diameter 80mm |
| Hollow square tube | 60*60mm |
| L-tube | 60*60mm |
| Rectangular tube | 60*60mm |
| Solid round bar | 20mm |
| Solid square bar | 20*20mm |
| Main motor power | 2-2.4kw |
| Machine speed | 60-120RPM |
| Machine dimensions | 630*560*1300mm |
| Condition | New |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Farms, Retail, Construction works , Advertising Company |
| After-sales Service Provided | Free Spare Parts, Online support, Video Technical Support |
| After Warranty Service | Video Technical Support, Online support |
| Local Service Location | None |
| Showroom Location | None |
| Year | 2021 |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | cedar |
| Certification | CE |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!