Products
Manufacturer of a wide range of products which include MC-315AC Semi Automatic Square Tube Circular Sawing Machine Steel Pipe Cutter,275AC Pneumatic Pipe Cutting Machine No Burrs No Dust Semi Automatic,Pneumatic Double Head Chamfe...
MOQ: 1 set
Price: $1,000-1,200 / set
| type | Pipe Cutting Machine |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear, Pump |
| voltage | 380V |
| rated power | 2.4/3.0 KW |
| dimension(l*w*h) | 580*700*1500MM(22.83*27.56*59.06in) |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Easy To Operate |
| weight (kg) | 300 KG(661.39lb) |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Name | Semi automatic square tube circular sawing machine pipe cutter machine |
| Application | tube,Stainless,iron |
| Cutting thickness | 2mm |
| The host power | 2.4/3.0 KW |
| Spindle speed | 120/60 R/MIN |
| Cooling water pump | 40W |
| cut round | 80mm |
| cut square | 80*80 |
| Machine size | 580*700*1500mm |
| Condition | New |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Food & Beverage Factory, Farms, Restaurant, Home Use, Retail, Food Shop, Printing Shops, Construction works , Energy & Mining, Food & Beverage Shops, Advertising C |
| Showroom Location | None |
| Marketing Type | New Product 2021 |
| Year | 2019 |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | CEDAR |
MOQ: 1 set
Price: $1,000-1,200 / set
| material / metal processed | PVC, Plastic, Brass / Copper, Stainless Steel, Carbon Steel |
| cutting thickness (mm) | 5 |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Motor |
| automation | Semi-Automatic |
| blade size(mm) | 250/300mm |
| voltage | 380v/50HZ |
| rated power | 2-2.4KW(2.68-3.22hp) |
| dimension(l*w*h) | 800*600*1450 |
| weight (kg) | 200 |
| key selling points | High Productivity |
| warranty | 1 Year |
| Cutting angle | 45°,90° |
| Circular tube | 80 |
| square tube | 75*75 |
| Cutting thickness | 2mm |
| Spindle speed | 120r/60min |
| main motor power | 2-2.4KW |
| After-sales Service Provided | Free spare parts |
| Condition | New |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Food & Beverage Factory, Farms, Restaurant, Home Use, Retail, Food Shop, Printing Shops, Construction works , Energy & Mining, Food & Beverage Shops, Other, Advert |
| Showroom Location | None |
| Year | 2021 |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | cedar |
MOQ: 1 set
Price: $1,400-1,600 / set
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear, Pump |
| application | Metal Workpiece |
| power (kw) | 380V-1.5kw4p |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Automatic |
| weight (kg) | 650 KG(1433lb) |
| Can process round pipe | diameter 16-80 |
| Machined bar material | diameter 6-30mm |
| he length of the precision | ±0.05 |
| Processing speed | 3-10 seconds/a |
| The motor power | 2.2 (Bilateral) |
| The required pressure | 6-8KG/CM² |
| Feeding form | The discharge type |
| Preparation machine | optional |
| Machine size | 2000*1200*1350mm |
| Machine weight | 900KG |
| Condition | New |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 3 years |
| Applicable Industries | Energy & Mining, Farms, Construction works , Building Material Shops, Advertising Company, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant |
| Showroom Location | None |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | cedar |
MOQ: 1 set
Price: $1,500-1,600 / set
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear, Pump |
| application | Pipe |
| power (kw) | 1.5 |
| warranty | 3 Years |
| key selling points | Automatic |
| weight (kg) | 550 KG(1212.54lb) |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Name | Small chamfering machine pipe chamfering tool chamfering machine pipe |
| Host motor | 0.75(bilateral)kw |
| Spindle speed | 1400r/min |
| Air pressure | 7Mpa |
| Suitable for pipe fittings | 2~30mm |
| The blade adapts to range | 1.5~30MM |
| Workpiece length | 9~150mm |
| Standard accessories | 1,A set of standard knife plates(2th); 2,A set of round clips |
| Machine size | 1100*850*1600mm |
| Condition | New |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Energy & Mining, Home Use, Retail, Farms, Construction works , Garment Shops, Restaurant, Building Material Shops, Advertising Company, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant |
| Showroom Location | None |
| Marketing Type | New Product 2021 |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | CEDAR |
MOQ: 1 set
Price: $5,000-5,500 / set
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear, Pump |
| application | Pipe |
| power (kw) | 1.5 |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Automatic |
| weight (kg) | 750 KG(1653.47lb) |
| Applicable outer diameter (MM) | 8~50mm |
| Work pressure | MPA6-8KG |
| Processing length | Standard 100-600mm short material (40-600) mm (lengthenable) |
| Precision | ±0.05mm |
| Processing speed | 3-5 seconds/piece |
| Motor Power | 2.2 kw (bilateral) |
| Required pressure | 6-8KG/CM² |
| Feeding form | Discharge type |
| Machine size (MM) | 1000*700*1500mm |
| Condition | New |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Showroom Location | None |
| Marketing Type | New Product 2021 |
| Applicable Industries | Energy & Mining, Home Use, Printing Shops, Food & Beverage Shops, Hotels, Food & Beverage Factory, Retail, Farms, Construction works , Garment Shops, Restaurant, Building Material Shops, Food Shop, Advertising Company, Machinery Repair Shops, Manufacturing |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | cedar |
MOQ: 1 set
Price: $1,750-1,900 / set
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear, Pump |
| application | Metal Workpiece |
| power (kw) | 380V-1.5kw4p |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Automatic |
| weight (kg) | 1100 KG(2425.08lb) |
| Machinable round tube (chamfer) | Diameter of 8- 60mm |
| Circular tube can be cut surface | Interior Angle and exterior Angle plane |
| Round bar can cut noodles | The plane outside, |
| Length of machined pipe fittings | 25-200mm |
| Allowable length error | ±2mm |
| The length of the precision | ±0.05 |
| Processing speed | 3-5 seconds/a |
| The motor power | 2.2 (Bilateral) |
| The required pressure | 6-8KG/CM² |
| Machine weight | 1100(1200)kg |
| Condition | New |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 3 years |
| Applicable Industries | Energy & Mining, Farms, Construction works , Building Material Shops, Advertising Company, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant |
| Showroom Location | None |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | cedar |
MOQ: 1 set
Price: $1,800-2,100 / set
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear, Pump |
| application | Metal Workpiece |
| power (kw) | 2.2 |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | High-Accuracy |
| weight (kg) | 1200 KG(2645.55lb) |
| Condition | Used |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Energy & Mining, Home Use, Printing Shops, Food & Beverage Factory, Retail, Farms, Construction works , Garment Shops, Restaurant, Building Material Shops, Food Shop, Advertising Company, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant |
| Showroom Location | None |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | cedar |
MOQ: 1 set
Price: $1,500-1,800 / set
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear, Pump |
| application | Metal Workpiece |
| power (kw) | 2KW(2.68hp) |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | High-Accuracy |
| weight (kg) | 1500 KG(3306.93lb) |
| Suitable material | Steel,iron,aluminum,copper,sus,PVC,round bar,nylon |
| Condition | Used |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Energy & Mining, hotels, Machinery Repair Shops |
| Showroom Location | None |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | cedar |
MOQ: 1 set
Price: $1,680-1,950 / set
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear, Pump |
| application | Pipe |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Automatic |
| weight (kg) | 1500 KG |
| Condition | New |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Energy & Mining, Construction works , Building Material Shops, Food Shop |
| Showroom Location | None |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | cedar |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!