| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear, Pump |
| material / metal processed | Alloy, Aluminum, PVC, Aluminium Alloy, Stainless Steel, Brass / Copper, Carbon Steel |
| automation | Automatic |
| weight (kg) | 400 KG(881.85lb) |
| motor power (kw) | 4 kW |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Automatic |
| The largest tube that can be bent | 40mm diameter, 2mm wall thickness |
| Minimum bending radius | 80mm |
| Maximum bending radius | There is no limit |
| Max bending angle | Arbitrary curved round |
| Rolling speed | 6000M/R/Min |
| Wheel mold speed | 50R/Min |
| Machine size | 1200*700*1600mm |
| Condition | New |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 3 months |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts, Video technical support |
| Applicable Industries | Energy & Mining, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Restaurant, Construction works , Building Material Shops |
| After Warranty Service | Video technical support, Online support, Spare parts |
| Local Service Location | None |
| Showroom Location | None |
| Year | 2021 |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | cedar |
| Certification | ce |
View Detail Information
Explore similar products
High Precision Brass Copper Carbon Steel Pipe Bending And Processing Machines
Automatic Construction Pipe 60CNC Nine Wheel Pipe Rolling Machine Manual
Pipe Rolling Machine Drum Gold Locking Manual Hot Forging Bending Sizing Steel
Electric CNC Pipe Bending For Hydraulic Iron Heavy Pipes 3D Chair 2 Head Machine
Product Specification
| video outgoing-inspection | Provided | machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear, Pump | material / metal processed | Alloy, Aluminum, PVC, Aluminium Alloy, Stainless Steel, Brass / Copper, Carbon Steel |
| automation | Automatic | weight (kg) | 400 KG(881.85lb) |
| motor power (kw) | 4 kW | warranty | 1 Year |
| key selling points | Automatic | The largest tube that can be bent | 40mm diameter, 2mm wall thickness |
| Minimum bending radius | 80mm | Maximum bending radius | There is no limit |
| Max bending angle | Arbitrary curved round | Rolling speed | 6000M/R/Min |
| Wheel mold speed | 50R/Min | Machine size | 1200*700*1600mm |
| Condition | New | Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 3 months | After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts, Video technical support |
| Applicable Industries | Energy & Mining, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Restaurant, Construction works , Building Material Shops | After Warranty Service | Video technical support, Online support, Spare parts |
| Local Service Location | None | Showroom Location | None |
| Year | 2021 | Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | cedar | Certification | ce |
| High Light | 360 Degree Pipe Rolling Machine ,3 Roller Pipe Rolling Machine ,CNC profile bending machine | ||
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
FAQ
|
Choose us Q: How to quickly choose the most suitable product for you? A: You can check it on the product page, or contact customer service at +8618021646346 to tell the following details: What machine do you need? The size, thickness, material, and processing requirements of the workpiece, it is best to have a drawing of the workpiece, and we will provide a more professional machine according to your requirements. |
|
Payment method Q: What are your payment terms? A: We support T/T, L/C, etc. TT, 30% in advance, and the balance 70% before shipment. |
|
Delivery guarantee Q: What is the delivery time? A: Usually in stock, if you need to order fixtures and molds, we usually complete it within 7-15 working days. For customized products, please contact customer service to determine the exact time. |
|
Use guarantee Q: When I bought this machine, I didn't know how to use it. what do I do? A: We will send English manuals, installation and operation videos with the equipment. If you still have questions, we can talk via phone, Whatsapp, WeChat and email. |
|
Quality assurance Q: How to ensure quality? A: We have factories. We are industry experts and have been operating for more than 10 years. We always adhere to the policy of "high quality, all-round service". |
|
Warranty service Q: How long is the warranty period? A: Within one year from the date of leaving the factory, if the part fails or is damaged (Due to quality problems, wearing parts are excluded), our company provides these parts for free. |
|
Company visit Q: How do we reach your company? A: Our company is located in Zhangjiagang City, Jiangsu Province, near Shanghai. You can fly directly to PVG Airport or Shanghai Hongqiao Airport. Welcome to visit our company. |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
4500-4800
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!