| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear, Pump |
| material / metal processed | Alloy, Aluminum, PVC, Aluminium Alloy, Stainless Steel, Brass / Copper, Carbon Steel |
| automation | Automatic |
| weight (kg) | 500 KG(1102.31lb) |
| motor power (kw) | 4 kW |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Easy To Operate |
| The largest round tube that can be bent | 40 mm diameter, 2 mm wall thickness |
| Minimum bending radius | 10-15 times the pipe diameter |
| Speed of bend | 200-300mm/s |
| The number of arcs that can be set | 1 |
| Wheel speed | 200-300mm/s |
| Machine weight | 500kg |
| Machine size | 1200*700*1600mm |
| Bendable material | Angle steel, flat steel, round steel and other profiles |
| Condition | New |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 3 years |
| Applicable Industries | Energy & Mining, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Construction works , Building Material Shops |
| Showroom Location | None |
| Year | 2021 |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | cedar |
View Detail Information
Explore similar products
High Precision Brass Copper Carbon Steel Pipe Bending And Processing Machines
Automatic Construction Pipe 60CNC Nine Wheel Pipe Rolling Machine Manual
Pipe Rolling Machine Drum Gold Locking Manual Hot Forging Bending Sizing Steel
Electric CNC Pipe Bending For Hydraulic Iron Heavy Pipes 3D Chair 2 Head Machine
Product Specification
| video outgoing-inspection | Provided | machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear, Pump | material / metal processed | Alloy, Aluminum, PVC, Aluminium Alloy, Stainless Steel, Brass / Copper, Carbon Steel |
| automation | Automatic | weight (kg) | 500 KG(1102.31lb) |
| motor power (kw) | 4 kW | warranty | 1 Year |
| key selling points | Easy To Operate | The largest round tube that can be bent | 40 mm diameter, 2 mm wall thickness |
| Minimum bending radius | 10-15 times the pipe diameter | Speed of bend | 200-300mm/s |
| The number of arcs that can be set | 1 | Wheel speed | 200-300mm/s |
| Machine weight | 500kg | Machine size | 1200*700*1600mm |
| Bendable material | Angle steel, flat steel, round steel and other profiles | Condition | New |
| Marketing Type | New Product 2020 | Warranty of core components | 3 years |
| Applicable Industries | Energy & Mining, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Construction works , Building Material Shops | Showroom Location | None |
| Year | 2021 | Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | cedar | ||
| High Light | CNC aluminum profile bending machine ,Automatic aluminum profile bending machine ,3 Rol aluminium profile bending machine | ||
|
model
|
GY-40
|
|
The largest round tube that can be bent
|
Ф40*2.0mm
|
|
Minimum bending radius
|
10-15 times the pipe diameter
|
|
Maximum bending radius
|
unlimited
|
|
Maximum bending angle
|
arbitrary bending circle
|
|
Processing metal materials
|
copper, carbon steel, stainless steel, PVC, aluminum and other metals
|
|
Bending speed
|
200-300mm/s
|
|
Oil pump motor power
|
4kw
|
|
The rotation speed of the wheel mold
|
60r/s
|
|
Machine weight
|
400kg/500kg
|
|
Machine size
|
1200*700*1600mm
|
|
Applicable industries
|
greenhouses, metal furniture, sports fitness equipment, etc
|
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
4500-4800
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!