| machine type | Circular Saw Machine |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| saw blade tension method | Hydraulic |
| core components | Gearbox, Pump, Gear, Bearing, Engine, Motor, PLC |
| warranty | 1 Year |
| weight (kg) | 900 |
| key selling points | Automatic |
| Sawing angle | 90° |
| The largest round tube that can be cut | 80 mm in diameter |
| The largest square tube that can be cut | 70*70mm |
| Largest round bar that can be cut | 15 mm in diameter |
| The largest square bar that can be cut | 10*10mm |
| Rotation speed of saw blade | 120/60(r/min) |
| Cutting accuracy | ±0.25mm |
| Clamping method | Clamp up and down |
| Feeding stroke | 1000mm |
| Machine size | 2000*1200*1800 |
| Condition | New |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Warranty of core components | 3 years |
| Showroom Location | None |
| Applicable Industries | hotels, Garment Shops, Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Farms, Restaurant, Home Use, Retail, Printing Shops, Construction works , Energy & Mining, Advertising Company, Other |
| Hydraulic Motor Power (kW) | 2.2 |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | CEDAR |
View Detail Information
Explore similar products
3D CNC Machine 5 Axis Pipe Cutting With Iron Pipe Plate Fiber Machines Pipe Pan
Laser Pipe Machine Fiber Cnc And Profile With Tube Automatic Support Iron Plate
Cutter Plasma Pvc Hydraulic Cutters Electrical Machine Exhaust For Pipes Laser
XS-425CNC Automatic Pipe Cutting Machine 300-400mm Blade Size
Product Specification
| machine type | Circular Saw Machine | video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided | saw blade tension method | Hydraulic |
| core components | Gearbox, Pump, Gear, Bearing, Engine, Motor, PLC | warranty | 1 Year |
| weight (kg) | 900 | key selling points | Automatic |
| Sawing angle | 90° | The largest round tube that can be cut | 80 mm in diameter |
| The largest square tube that can be cut | 70*70mm | Largest round bar that can be cut | 15 mm in diameter |
| The largest square bar that can be cut | 10*10mm | Rotation speed of saw blade | 120/60(r/min) |
| Cutting accuracy | ±0.25mm | Clamping method | Clamp up and down |
| Feeding stroke | 1000mm | Machine size | 2000*1200*1800 |
| Condition | New | Marketing Type | Ordinary Product |
| Warranty of core components | 3 years | Showroom Location | None |
| Applicable Industries | hotels, Garment Shops, Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Farms, Restaurant, Home Use, Retail, Printing Shops, Construction works , Energy & Mining, Advertising Company, Other | Hydraulic Motor Power (kW) | 2.2 |
| Place of Origin | Jiangsu, China | Brand Name | CEDAR |
| High Light | Hydraulic Automatic Cutting Machine ,1000mm Automatic Cutting Machine ,60r/min automated cutting machine | ||
High-Quality 425 CNC Automatic Feeding Pipe Cutter Cold Saw Cutter
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
|
|
|||||||
|
FAQ
|
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
4500-4800
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!