| material / metal processed | PVC, Plastic, Brass / Copper, Aluminium Alloy, Alloy, Aluminum |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear, Pump |
| automation | Automatic |
| voltage | 380V/50HZ |
| rated power | 4KW |
| dimension(l*w*h) | 980*630*1380 |
| weight (kg) | 320 |
| key selling points | Automatic |
| warranty | 1 Year |
| Cutting angle | 90°/45° |
| Hollow tube | 90mm |
| Hollow square tube | 80*80mm |
| L-tube | 80*80mm |
| Rectangular tube | 90*60mm |
| Solid round bar | 40mm |
| Main motor power | 2.4-3KW |
| Machine dimensions | 980*630*1380 |
| Condition | New |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Showroom Location | None |
| Marketing Type | New Product 2024 |
| Year | 2024 |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Food & Beverage Factory, Farms, Construction works , Energy & Mining, Advertising Company, Other |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | CEDAR |
View Detail Information
Explore similar products
3D CNC Machine 5 Axis Pipe Cutting With Iron Pipe Plate Fiber Machines Pipe Pan
Laser Pipe Machine Fiber Cnc And Profile With Tube Automatic Support Iron Plate
425 CNC Feeding Pipe Automatic Cutting Machine Cold Saw Cutter
XS-425CNC Automatic Pipe Cutting Machine 300-400mm Blade Size
Product Specification
| material / metal processed | PVC, Plastic, Brass / Copper, Aluminium Alloy, Alloy, Aluminum | video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided | core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear, Pump |
| automation | Automatic | voltage | 380V/50HZ |
| rated power | 4KW | dimension(l*w*h) | 980*630*1380 |
| weight (kg) | 320 | key selling points | Automatic |
| warranty | 1 Year | Cutting angle | 90°/45° |
| Hollow tube | 90mm | Hollow square tube | 80*80mm |
| L-tube | 80*80mm | Rectangular tube | 90*60mm |
| Solid round bar | 40mm | Main motor power | 2.4-3KW |
| Machine dimensions | 980*630*1380 | Condition | New |
| Warranty of core components | 1 Year | Showroom Location | None |
| Marketing Type | New Product 2024 | Year | 2024 |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Food & Beverage Factory, Farms, Construction works , Energy & Mining, Advertising Company, Other | Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | CEDAR | ||
| High Light | 4KW automated tube cutting machine ,40mm automated tube cutting machine ,2.4KW automatic cnc cutting machine | ||
Cutter Plasma Pvc Hydraulic Cutters Electrical Machine Exhaust For Pipes Laser Steel Plastic Pex Cnc Manual Metal Pipe
|
Cutting angle
|
90°/45°
|
|
Hollow tube
|
φ90mm
|
|
Hollow square tube
|
80*80mm
|
|
L-tube
|
80*80mm
|
|
Main motor power
|
2.4-3KW
|
|
Rated voltage
|
380V/50HZ
|
|
Machine dimensions
|
980*630*1380
|
|
Machine weight
|
320KG
|
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
4500-4800
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!