| type | Pipe Cutting Machine |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear, Pump |
| voltage | 380V |
| rated power | 2.4/3.0 KW |
| dimension(l*w*h) | 580*700*1500MM(22.83*27.56*59.06in) |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Easy To Operate |
| weight (kg) | 300 KG(661.39lb) |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Name | Semi automatic square tube circular sawing machine pipe cutter machine |
| Application | tube,Stainless,iron |
| Cutting thickness | 2mm |
| The host power | 2.4/3.0 KW |
| Spindle speed | 120/60 R/MIN |
| Cooling water pump | 40W |
| cut round | 80mm |
| cut square | 80*80 |
| Machine size | 580*700*1500mm |
| Condition | New |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Food & Beverage Factory, Farms, Restaurant, Home Use, Retail, Food Shop, Printing Shops, Construction works , Energy & Mining, Food & Beverage Shops, Advertising C |
| Showroom Location | None |
| Marketing Type | New Product 2021 |
| Year | 2019 |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | CEDAR |
View Detail Information
Explore similar products
XS-430 Band Sawing Machine Cut Iron Steel Semi Automatic Pipe Cutting Machine
Cutter Plasma Laser Puc Dedh Inch Charger Upvc Pvc Copper For Metal Pipes Tool
325B Semi Automatic Pipe Cutting Machine Pneumatic Circular Saw Cutter Metal
Medical Instruments MC-315AC Round Pipe Cutting Machine Garment Shops
Product Specification
| type | Pipe Cutting Machine | video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided | core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear, Pump |
| voltage | 380V | rated power | 2.4/3.0 KW |
| dimension(l*w*h) | 580*700*1500MM(22.83*27.56*59.06in) | warranty | 1 Year |
| key selling points | Easy To Operate | weight (kg) | 300 KG(661.39lb) |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas | Name | Semi automatic square tube circular sawing machine pipe cutter machine |
| Application | tube,Stainless,iron | Cutting thickness | 2mm |
| The host power | 2.4/3.0 KW | Spindle speed | 120/60 R/MIN |
| Cooling water pump | 40W | cut round | 80mm |
| cut square | 80*80 | Machine size | 580*700*1500mm |
| Condition | New | Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Food & Beverage Factory, Farms, Restaurant, Home Use, Retail, Food Shop, Printing Shops, Construction works , Energy & Mining, Food & Beverage Shops, Advertising C | Showroom Location | None |
| Marketing Type | New Product 2021 | Year | 2019 |
| Place of Origin | Jiangsu, China | Brand Name | CEDAR |
| High Light | Semi Automatic round pipe cutting machine ,380V round pipe cutting machine ,2.4kw cnc pipe cutter | ||
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
|
Option Q: how to quickly choose the most suitable product for you? A: you can view it on the product page or contact customer service 8618021646346 to tell the following details: what machine do you need? Workpiece size, thickness, material, processing requirements, preferably with workpiece drawings, we will be based on your requirements, more professional to provide suitable for your machine. |
|
Payment Q: What are your payment terms? A: we support T /T,L /C and so on. TT, advance 30%, balance 70% before shipment.
|
|
Delivery Q: what is the delivery time? A: usually there is stock, if you need to order fixtures, molds, we generally 7-15 working days to complete, customized products please contact customer service to determine the exact time. |
|
Use Q: when I bought the machine, I didn't know how to use it. What should I do? A. We will send English manuals, installation and operation videos with the equipment. If you still have questions, we can talk by phone, Whatsapp, WeChat and email. |
|
Quality Q: how to ensure quality? A: we have a factory. We are industry experts, have been operating for more than 10 years. We always adhere to the "quality, all-round service" policy. |
|
Warranty Q: how long is the warranty? A: If the parts fail or damage within one year from the date of departure. ( Our company provides these parts free of charge due to quality problems) |
|
Company visits Q: How do we get to your company? A: our company is located in Zhangjiagang City, Jiangsu Province, near Shanghai. you can fly directly to PVG airport or shanghai hongqiao airport. Welcome to visit our company. |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
4500-4800
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!