| material / metal processed | PVC, Brass / Copper, Stainless Steel, Carbon Steel, Aluminium Alloy, Alloy, Aluminum |
| cutting thickness (mm) | 10 |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear, Pump |
| automation | Semi-Automatic |
| blade size(mm) | 10 |
| voltage | 380V |
| rated power | 2.4/3.0kw |
| dimension(l*w*h) | 700*800*1500mm |
| weight (kg) | 260 |
| key selling points | Automatic |
| warranty | 1 Year |
| Sawing angle | 45°/90° |
| The largest round tube that can be cut | 100 mm in diameter |
| The largest square tube that can be cut | 80*80mm |
| Largest round bar that can be cut | 30 mm in diameter |
| The largest square bar that can be cut | 25*25mm |
| Spindle speed | 120/60(r/min) |
| Cooling water pump | 40W |
| Air pressure | 6-8Mpa |
| Machine size | 700*800*1500mm |
| Applicable saw blade | 250/275/300/315/325mm |
| Condition | New |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 3 Years |
| Applicable Industries | Garment Shops, Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Construction works , Energy & Mining, Advertising Company |
| Showroom Location | None |
| Year | 2021 |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | cedar |
View Detail Information
Explore similar products
XS-430 Band Sawing Machine Cut Iron Steel Semi Automatic Pipe Cutting Machine
Cutter Plasma Laser Puc Dedh Inch Charger Upvc Pvc Copper For Metal Pipes Tool
325B Semi Automatic Pipe Cutting Machine Pneumatic Circular Saw Cutter Metal
MC-325B Pneumatic Metal Pipe Cutting Machine Iron Pipe Cutting Machine Without
Product Specification
| material / metal processed | PVC, Brass / Copper, Stainless Steel, Carbon Steel, Aluminium Alloy, Alloy, Aluminum | cutting thickness (mm) | 10 |
| video outgoing-inspection | Provided | machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear, Pump | automation | Semi-Automatic |
| blade size(mm) | 10 | voltage | 380V |
| rated power | 2.4/3.0kw | dimension(l*w*h) | 700*800*1500mm |
| weight (kg) | 260 | key selling points | Automatic |
| warranty | 1 Year | Sawing angle | 45°/90° |
| The largest round tube that can be cut | 100 mm in diameter | The largest square tube that can be cut | 80*80mm |
| Largest round bar that can be cut | 30 mm in diameter | The largest square bar that can be cut | 25*25mm |
| Spindle speed | 120/60(r/min) | Cooling water pump | 40W |
| Air pressure | 6-8Mpa | Machine size | 700*800*1500mm |
| Applicable saw blade | 250/275/300/315/325mm | Condition | New |
| Marketing Type | New Product 2020 | Warranty of core components | 3 Years |
| Applicable Industries | Garment Shops, Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Construction works , Energy & Mining, Advertising Company | Showroom Location | None |
| Year | 2021 | Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | cedar | ||
| High Light | Medical Instruments round pipe cutting machine ,Garment Shops round pipe cutting machine ,10mm round pipe cutter | ||
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
FAQ
|
Choose us Q: How to quickly choose the most suitable product for you? A: You can check it on the product page, or contact customer service at +8618021646346 to tell the following details: What machine do you need? The size, thickness, material, and processing requirements of the workpiece, it is best to have a drawing of the workpiece, and we will provide a more professional machine according to your requirements. |
|
Payment method Q: What are your payment terms? A: We support T/T, L/C, etc. TT, 30% in advance, and the balance 70% before shipment. |
|
Delivery guarantee Q: What is the delivery time? A: Usually in stock, if you need to order fixtures and molds, we usually complete it within 7-15 working days. For customized products, please contact customer service to determine the exact time. |
|
Use guarantee Q: When I bought this machine, I didn't know how to use it. what do I do? A: We will send English manuals, installation and operation videos with the equipment. If you still have questions, we can talk via phone, Whatsapp, WeChat and email. |
|
Quality assurance Q: How to ensure quality? A: We have factories. We are industry experts and have been operating for more than 10 years. We always adhere to the policy of "high quality, all-round service". |
|
Warranty service Q: How long is the warranty period? A: Within one year from the date of leaving the factory, if the part fails or is damaged (Due to quality problems, wearing parts are excluded), our company provides these parts for free. |
|
Company visit Q: How do we reach your company? A: Our company is located in Zhangjiagang City, Jiangsu Province, near Shanghai. You can fly directly to PVG Airport or Shanghai Hongqiao Airport. Welcome to visit our company. |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
4500-4800
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!