| no-load speed(rpm) | 120 rpm |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear, Pump |
| weight (kg) | 320 |
| power (kw) | 3 |
| key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year |
| cut angle | 90°/45° |
| Color | orange |
| Air | 0.5-0.8MPA |
| The host power | 2.4/3.0 KW |
| Spindle speed | 120/60 R/MIN |
| solid square | 30*30mm |
| disc | 40mm |
| Machine weight | 320kg |
| saw blade size | 250/275/300/315/350 |
| After-sales Service Provided | Field installation, commissioning and training |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Condition | New |
| Applicable Industries | Farms, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Advertising Company, Restaurant, Hotels, Other, Home Use, Energy & Mining, Construction works |
| Showroom Location | None |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
XS-430 Band Sawing Machine Cut Iron Steel Semi Automatic Pipe Cutting Machine
Cutter Plasma Laser Puc Dedh Inch Charger Upvc Pvc Copper For Metal Pipes Tool
325B Semi Automatic Pipe Cutting Machine Pneumatic Circular Saw Cutter Metal
Medical Instruments MC-315AC Round Pipe Cutting Machine Garment Shops
Product Specification
| no-load speed(rpm) | 120 rpm | video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided | core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear, Pump |
| weight (kg) | 320 | power (kw) | 3 |
| key selling points | High-Accuracy | warranty | 1 Year |
| cut angle | 90°/45° | Color | orange |
| Air | 0.5-0.8MPA | The host power | 2.4/3.0 KW |
| Spindle speed | 120/60 R/MIN | solid square | 30*30mm |
| disc | 40mm | Machine weight | 320kg |
| saw blade size | 250/275/300/315/350 | After-sales Service Provided | Field installation, commissioning and training |
| Marketing Type | New Product 2020 | Warranty of core components | 1 Year |
| Condition | New | Applicable Industries | Farms, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Advertising Company, Restaurant, Hotels, Other, Home Use, Energy & Mining, Construction works |
| Showroom Location | None | Place of Origin | China |
| High Light | 3kw Pneumatic metal pipe cutting machine ,250mm metal pipe cutting machine ,3KW metal tube laser cutter | ||
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
FAQ:
|
CHOOSE Q: How to quickly choose the best product for you? A: You can view it on the product page, or contact customer service to give the following details: What machine do you need?Workpiece size, thickness, material, processing requirements, it is best to have the workpiece drawings, we will according to your requirements, more professional to provide suitable for your machine. |
|
THE DELIVERY PERIODd OF DELIVERY Q: What is the lead time? A: We usually have the goods in stock. If we need to make customized fixtures and molds, we usually finish them within 7-15 working days. Please contact the customer service to confirm the exact time. |
|
PAYMENT Q: What are your terms of payment? A: We support T/T, L/C, etc.TT, 30% in advance, 70% balance before shipment. |
|
USE Q: When I bought this machine, I didn't know how to use it.What should I do? A: We will send the English manual, installation and operation video together with the equipment.If you still have questions, we can talk by phone, Whatsapp, WeChat and email. |
|
THE QUALITY OF Q: How to guarantee the quality? A: We have factories.We are industry experts and have been operating for more than 10 years.We always adhere to the "quality, full-service" policy. |
|
THE WARRANTY Q: How long is the warranty? A: Within one year from the date of delivery, if the parts fail or are damaged Due to the quality problem, except the wearing parts, our company provides these parts free of charge. |
|
THE COMPANY TO VISIT Q: How do we get to your company? A: Our company is located in Zhangjiagang city, Jiangsu Province, near Shanghai.You can fly directly to PVG airport or Shanghai Hongqiao Airport.Welcome to visit our company. |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
4500-4800
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!