| material / metal processed | Alloy, Brass / Copper, Carbon Steel, Stainless Steel, PVC, Aluminum, Plastic |
| bending radius (mm) | 15 - 200 |
| max. bending angle (deg) | 195 |
| bending precision (deg) | 1 |
| automation | Semi-Automatic |
| power (kw) | 4 |
| weight (kg) | 700 |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | High-Accuracy |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Bearing, Motor, Pump, Gear, PLC, Engine, Other, Gearbox |
| The largest round tube that can be bent | 38 mm diameter, wall thickness 2 mm |
| The largest square tube that can be bent | 25*25mm, wall thickness 2mm |
| Maximum bending radius | 200mm |
| Maximum bending angle | 190° |
| Maximum core length | 1700mm |
| Control System | NC Microcomputer Control |
| Maximum oil pressure | 12Mpa |
| Oil pressure control system | The electromagnetic valve |
| Oil pump displacement | 12L |
| Machine size | 2400*800*1300mm |
| Condition | New |
| Applicable Industries | Hotels, Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Farms, Restaurant, Construction works , Energy & Mining, Other, Advertising Company |
| Showroom Location | None |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 3 Years |
| Year | 2021 |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | cedar |
View Detail Information
Explore similar products
XS-430 Band Sawing Machine Cut Iron Steel Semi Automatic Pipe Cutting Machine
Cutter Plasma Laser Puc Dedh Inch Charger Upvc Pvc Copper For Metal Pipes Tool
325B Semi Automatic Pipe Cutting Machine Pneumatic Circular Saw Cutter Metal
Medical Instruments MC-315AC Round Pipe Cutting Machine Garment Shops
Product Specification
| material / metal processed | Alloy, Brass / Copper, Carbon Steel, Stainless Steel, PVC, Aluminum, Plastic | bending radius (mm) | 15 - 200 |
| max. bending angle (deg) | 195 | bending precision (deg) | 1 |
| automation | Semi-Automatic | power (kw) | 4 |
| weight (kg) | 700 | warranty | 1 Year |
| key selling points | High-Accuracy | machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided | core components | Bearing, Motor, Pump, Gear, PLC, Engine, Other, Gearbox |
| The largest round tube that can be bent | 38 mm diameter, wall thickness 2 mm | The largest square tube that can be bent | 25*25mm, wall thickness 2mm |
| Maximum bending radius | 200mm | Maximum bending angle | 190° |
| Maximum core length | 1700mm | Control System | NC Microcomputer Control |
| Maximum oil pressure | 12Mpa | Oil pressure control system | The electromagnetic valve |
| Oil pump displacement | 12L | Machine size | 2400*800*1300mm |
| Condition | New | Applicable Industries | Hotels, Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Farms, Restaurant, Construction works , Energy & Mining, Other, Advertising Company |
| Showroom Location | None | Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 3 Years | Year | 2021 |
| Place of Origin | Jiangsu, China | Brand Name | cedar |
| High Light | 38mm Semi Automatic Pipe Cutting Machine ,2mm Semi Automatic Pipe Cutting Machine ,12L cnc pipe bending machine | ||
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
FAQ
|
Choose us Q: How to quickly choose the most suitable product for you? A: You can check it on the product page, or contact customer service at +8618021646346 to tell the following details: What machine do you need? The size, thickness, material, and processing requirements of the workpiece, it is best to have a drawing of the workpiece, and we will provide a more professional machine according to your requirements. |
|
Payment method Q: What are your payment terms? A: We support T/T, L/C, etc. TT, 30% in advance, and the balance 70% before shipment. |
|
Delivery guarantee Q: What is the delivery time? A: Usually in stock, if you need to order fixtures and molds, we usually complete it within 7-15 working days. For customized products, please contact customer service to determine the exact time. |
|
Use guarantee Q: When I bought this machine, I didn't know how to use it. what do I do? A: We will send English manuals, installation and operation videos with the equipment. If you still have questions, we can talk via phone, Whatsapp, WeChat and email. |
|
Quality assurance Q: How to ensure quality? A: We have factories. We are industry experts and have been operating for more than 10 years. We always adhere to the policy of "high quality, all-round service". |
|
Warranty service Q: How long is the warranty period? A: Within one year from the date of leaving the factory, if the part fails or is damaged (Due to quality problems, wearing parts are excluded), our company provides these parts for free. |
|
Company visit Q: How do we reach your company? A: Our company is located in Zhangjiagang City, Jiangsu Province, near Shanghai. You can fly directly to PVG Airport or Shanghai Hongqiao Airport. Welcome to visit our company. |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
4500-4800
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!