| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 30-90 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| place of origin | Guangdong, China |
| type | Uncoiling Machine |
| use | Sheet |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | Bearing, Motor, Gear |
| brand name | Qiaosen |
| voltage | 380 |
| power(w) | 1/2HP |
| dimension(l*w*h) | 900*550*1100mm |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Easy To Operate |
| weight (kg) | 320 |
| Feeding Speed | 16 |
| Item name | Pneumatic & Mechanical Feeding Straightening feeder |
| Keyword | coil uncoiler |
| Width of material | 300mm for steel uncoiler |
| Thickness of material | 0.1-3.0mm for coil machine |
| Speed reducer | 1/60 for unwinder |
| Motor HP | 1 for heavy material rack |
| Max material weight | 1000kg |
| Coil intside diameter | 470/530mm |
| Coil outside diameter | 1200mm |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | MT-300 |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE / ISO14001 |
View Detail Information
Explore similar products
Industrial Metal Material Rack Uncoiler Machine Steel Coil Decoiler With Trolley
Automatic Metal Coil Decoiler Uncoiler Machine For Punching Machine Line
MT-200 Uncoiler Machine 1HP Motor 16m/min for 0-1.6mm Thick Metal Coil
Automatic Electric Steel Coil Uncoiler Machine 15m/min Feeding Speed Max 1.6mm
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 30-90 | Packaging Details | WOODEN BOX |
| place of origin | Guangdong, China | type | Uncoiling Machine |
| use | Sheet | video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided | core components | Bearing, Motor, Gear |
| brand name | Qiaosen | voltage | 380 |
| power(w) | 1/2HP | dimension(l*w*h) | 900*550*1100mm |
| warranty | 1 Year | key selling points | Easy To Operate |
| weight (kg) | 320 | Feeding Speed | 16 |
| Item name | Pneumatic & Mechanical Feeding Straightening feeder | Keyword | coil uncoiler |
| Width of material | 300mm for steel uncoiler | Thickness of material | 0.1-3.0mm for coil machine |
| Speed reducer | 1/60 for unwinder | Motor HP | 1 for heavy material rack |
| Max material weight | 1000kg | Coil intside diameter | 470/530mm |
| Coil outside diameter | 1200mm | Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | MT-300 | Place of Origin | China |
| Certification | CE / ISO14001 | ||
| High Light | 3.0mm Thick Steel Coil Uncoiler ,1HP Motor Steel Coil Uncoiler ,Manual Decoiler 1HP Motor | ||
Feature:
Q: Are you manufacturer?
A: Yes, we are manufacturer for more than ten years.
Q: What kind of payment term you can do?
A: We are flexible about payment terms, please contact us for details.
Q: What info you need before you make the proposal for a roll forming machine?
A: The profile drawings, material informations, your special requirements.
Q: What I should do if I just start to know roll forming machinery?
A: Contact us immediately, we provide free consultant pre-sales service.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100million-5 billion
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200... Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!