| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 15-25 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| place of origin | Guangdong, China |
| type | Uncoiling Machine |
| use | Sheet |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | Bearing, Motor |
| brand name | Qiaosen |
| voltage | 380 |
| power(w) | 1/2HP |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Easy To Operate |
| weight (kg) | 750 |
| Feeding Speed | 16 |
| Item name | Pneumatic & Mechanical Feeding Straightening feeder |
| Keyword | uncoiling machine |
| Width of material | 1000mm for decoiler machine |
| Thickness of material | 0-1.6mm for decoiling machine |
| Speed reducer | 1/60 |
| Motor HP | 1 |
| Max material weight | 5000kg for material rack |
| Coil intside diameter | 300/460mm |
| Coil outside diameter | 1400mm |
| Machine weight | 750kg |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | MT-1000 |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE / ISO14001 |
View Detail Information
Explore similar products
Automatic Metal Coil Decoiler Uncoiler Machine For Punching Machine Line
1-3.0mm Thick Steel Coil Uncoiler MT-300 Manual Decoiler 1HP Motor
MT-200 Uncoiler Machine 1HP Motor 16m/min for 0-1.6mm Thick Metal Coil
Automatic Electric Steel Coil Uncoiler Machine 15m/min Feeding Speed Max 1.6mm
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 15-25 | Packaging Details | WOODEN BOX |
| place of origin | Guangdong, China | type | Uncoiling Machine |
| use | Sheet | video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided | core components | Bearing, Motor |
| brand name | Qiaosen | voltage | 380 |
| power(w) | 1/2HP | warranty | 1 Year |
| key selling points | Easy To Operate | weight (kg) | 750 |
| Feeding Speed | 16 | Item name | Pneumatic & Mechanical Feeding Straightening feeder |
| Keyword | uncoiling machine | Width of material | 1000mm for decoiler machine |
| Thickness of material | 0-1.6mm for decoiling machine | Speed reducer | 1/60 |
| Motor HP | 1 | Max material weight | 5000kg for material rack |
| Coil intside diameter | 300/460mm | Coil outside diameter | 1400mm |
| Machine weight | 750kg | Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | MT-1000 | Place of Origin | China |
| Certification | CE / ISO14001 | ||
| High Light | Material Rack Uncoiler Machine ,Trolley Car Steel Coil Decoiler ,Industrial Uncoiler Machine | ||
| No | Item | MT-200 | MT-300 | MT-400 | MT-500 | MT-600 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Width of material | 200mm | 300mm | 400mm | 500mm | 600mm |
| 2 | Thickness of material | 0-1.6 | 0-3.0 | 0-3.0 | 0-3.0 | 0-3.0 |
| 3 | Speed reducer | 1/60 | 1/60 | 1/60 | 1/60 | 1/60 |
| 4 | Motor HP | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 5 | Coil outside diameter | 1200mm | 1200mm | 1200mm | 1200mm | 1200mm |
| 6 | Coil inside diameter | 300/460mm | 450/530mm | 450/530mm | 450/530mm | 450/530mm |
| 7 | Max material weight | 500mm | 1000mm | 2000mm | 2000mm | 2000mm |
| 8 | Machine weight | 320kg | 372kg | 450kg | 450kg | 450kg |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100million-5 billion
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200... Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!