| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 15-25 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| place of origin | Guangdong, China |
| type | Feeder Machine |
| use | Sheet |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | Bearing, Gearbox, Motor, Gear |
| brand name | Qiaosen |
| voltage | 380 |
| power(w) | 2 |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Easy To Operate |
| weight (kg) | 150 |
| Feeding Speed | 16 |
| Product Applications | Machines |
| Item name | Pneumatic & Mechanical Feeding Straightening feeder |
| Keyword | Straightening feeder |
| Width of material | 120mm |
| Thickness of material | 0-1.6mm |
| Speed reducer | 1/60 |
| Motor HP | 1 |
| Max material weight | 500kg |
| Coil intside diameter | 300/460mm |
| Coil outside diameter | 1200mm |
| Machine weight | 320kg |
| Model Number | YTE-1000 |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Certification | CE / ISO14001 |
View Detail Information
Explore similar products
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 15-25 | Packaging Details | WOODEN BOX |
| place of origin | Guangdong, China | type | Feeder Machine |
| use | Sheet | video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided | core components | Bearing, Gearbox, Motor, Gear |
| brand name | Qiaosen | voltage | 380 |
| power(w) | 2 | warranty | 1 Year |
| key selling points | Easy To Operate | weight (kg) | 150 |
| Feeding Speed | 16 | Product Applications | Machines |
| Item name | Pneumatic & Mechanical Feeding Straightening feeder | Keyword | Straightening feeder |
| Width of material | 120mm | Thickness of material | 0-1.6mm |
| Speed reducer | 1/60 | Motor HP | 1 |
| Max material weight | 500kg | Coil intside diameter | 300/460mm |
| Coil outside diameter | 1200mm | Machine weight | 320kg |
| Model Number | YTE-1000 | Place of Origin | China |
| Brand Name | QIAOSEN | Certification | CE / ISO14001 |
| High Light | Flat Decoiler Machine ,Pallet Flat Decoiler ,Thin Coil Unwinder | ||
|
No
|
Item
|
Data
|
|
1
|
Width of material
|
120mm
|
|
2
|
Thickness of material
|
1mm
|
|
3
|
feeder direction
|
Left - Right
|
|
4
|
Motor
|
200W
|
|
5
|
Coil outside diameter
|
1000mm
|
|
6
|
Power
|
3 phases, 380V
|
|
7
|
Max material weight
|
500kg
|
|
8
|
Machine weight
|
150kg
|
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100million-5 billion
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200... Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!