| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Material | 42CrMo used for Crankshaft, ZQSn10-1 used for Copper sets |
| Color | Customer Request |
| Down platform area | 1100*450*135mm for pneumatic punch |
| Up platform area | 900*450*80mm for precision punch |
| Die height | 410mm for stamping machine |
| Long slider stroke | 80mm for punch press |
| Punching capacity | 110on for pneumatic press machine |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STV-110H |
| Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Pneumatic H Frame Press Machine 110ton For Metal Sheet Stamping
STD-110 110T Pneumatic H Frame Press Machine for High Precision Metal Sheet
High Precision H Frame Press Machine 300 to 1200 Tons Hardened Pressing Plates
STD-110 110Ton H Frame Pneumatic Press for High Precision Metal Sheet Stamping
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 | Packaging Details | WOODEN BOX |
| Material | 42CrMo used for Crankshaft, ZQSn10-1 used for Copper sets | Color | Customer Request |
| Down platform area | 1100*450*135mm for pneumatic punch | Up platform area | 900*450*80mm for precision punch |
| Die height | 410mm for stamping machine | Long slider stroke | 80mm for punch press |
| Punching capacity | 110on for pneumatic press machine | Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STV-110H | Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Small Pneumatic Punching Machine ,Single Crank Pneumatic Punching Machine ,Engine Metal Stamping Press | ||
Dongguan Qiaosen Machinery Co., Ltd, which has our own factory located in Jiangsu province, was established in 2016. Located close to Shanghai city with convenient transportation, we are a birthplace of creative minds and gifted talents. Our factory took the lead in passing authentication of the ISO9001:2008 quality management system.
We are a factory specialized in the production of hydraulic press machines. Our main products include 10 tons to 2000 tons press machines with 8 series and more than 100 types, including single column, four column, C frame, H frame and all kinds of press machines, punching machines, folding machines, and cutting machines. These are used in aviation, aerospace, automobile, shipbuilding, light appliances, daily used hardware and more.
Our company products feature exquisite design, reasonable pricing, excellent quality and efficient after-sales service and technical support. We have received affirmation from customers both domestic and abroad, selling well in more than 20 domestic provinces, cities and districts, and exported to United States, Japan, Russia, European Union, Southeast Asia, the Middle East and other countries.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100million-5 billion
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200... Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!