Products
Manufacturer of a wide range of products which include High Quality 2 in 1 Straightening Feeder Decoiler for Steel Coil Materials with,High Precision 2-in-1 Metal Straightening Machine with CNC/PLC Control for,Pneumatic H Frame Pr...
MOQ: 1
Price: $1945/cases 1cases
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 10-30day |
| Packaging Details | Standard |
| Product name | 2 in 1 automatic flattening machine |
| Leveling thickness | 0.5-3.2mm for steel plate leveling machine |
| Material width | 200mm for metal decoil leveling |
| Material inside diameter | 450-530mm for uncoiler machine |
| Material outer diameter | 1200mm for metal unwinding |
| Correction speed | 15m/min for automatic metal straightener |
| Keyword | metal straightening machine |
| Color | Customizable |
| Key Selling Points | Easy to Operate |
| MOQ | 1 set |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | GO-200 |
| Certification | CE / ISO 14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $8000\1-4 CASE
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Steel Plate Thickness | 0-1.6mm |
| Capacity | Up to 10mm thickness |
| Machine Weight | 2000-5000 kg |
| Motor Hp | 3HP |
| Power Source | Mechanical |
| Controlsystem | CNC / PLC |
| Cnc Or Not | Normal |
| Control System | PLC control with touchscreen interface |
| Material Width | 200mm for metal decoil leveling |
| Roller Material | Hardened steel |
| Item Name | leveling machine |
| Maximum Thickness | Up to 20 mm |
| Operating Voltage | 380V/50Hz |
| Adjustment Method | four point independent |
| Voltage | 380 |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | NGUL |
| Certification | CE\ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $160,000/pieces 1-4 pieces
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 30-90 |
| Packaging Details | Standard |
| cnc or not | Normal |
| machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 300mm |
| power source | Pneumatic |
| place of origin | Guangdong, China |
| brand name | Qiaosen |
| voltage | 380 |
| motor power (kw) | 30 |
| model number | STD-500H |
| weight (t) | 20 |
| key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Bearing, Gear, Motor, PLC, Pressure Vessel |
| Product name | punching machine and sheet metal punch press |
| Transmission | crank precision punch |
| Device mode | Body type steel plate |
| Nominal capacity | 110ton |
| Slider guide position stucture | 4 corner 8guide structure |
| Impact force location | 6mm |
| Slider length | 180mm |
| Slider adjustment amount | 80mm |
| Slider strokes per minute | 30-60mm |
| Punch weight | 20ton |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STD-110 |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE / ISO14001 |
MOQ: 1
Price: $160,000/pieces 1-4 pieces
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Punching Capability | 110ton |
| Impact Force Location | 10 | 5mm |
| Slider Strokes Per Minute | 30-60 | 60-90SPM |
| Slider Length | 180 | 80 |
| Max Die Shut Height | 350 | 300 |
| Slider Adjustment Amount | 80 |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STD-110 |
| Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $32000\1-4case
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Material | 42CrMo used for Crankshaft, ZQSn10-1 used for Copper sets |
| Color | Customer Request |
| Down platform area | 1100*450*135mm for pneumatic punch |
| Up platform area | 900*450*80mm for precision punch |
| Die height | 410mm for stamping machine |
| Long slider stroke | 80mm for punch press |
| Punching capacity | 110on for pneumatic press machine |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STV-110H |
| Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $563,255\1-4 Case
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Material | Steel frame with hardened pressing plates |
| Presscapacity | 300 to 1200 tons |
| Productname | H Frame Press Machine |
| Dimensions | Varies, typically 1500mm x 1200mm x 2000mm |
| Tablesize | Varies by model, typically 500mm x 500mm |
| Strokelength | 100mm to 300mm |
| Application | Metal forming, punching, bending, assembly |
| Voltage | 220V / 380V / 415V |
| Safetyfeatures | Emergency stop, safety guards |
| Operationtype | Manual / Hydraulic / Pneumatic |
| Frametype | H-shaped |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STF-800 |
| Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $160,000/pieces 1-4 pieces
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STD-110 |
| Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $160,000/pieces 1-4 pieces
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Maximumopeningheight | 400 to 600 mm |
| Pressspeed | 10 to 30 mm/s |
| Strokelength | 100 to 300 mm |
| Application | Metal forming, punching, bending |
| Motorpower | 2 to 5 kW |
| Frametype | H Frame |
| Voltage | 220V / 380V |
| Productname | H Frame Press Machine |
| Workingtablesize | 500 x 400 mm |
| Operationtype | Manual / Hydraulic / Pneumatic |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STD-110 |
| Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!