View Detail Information
Explore similar products
60mil F4BM220 High Frequency PCB Double Sided Immersion Gold Circuit
F4BM220 PCB 2 Layer 1.575mm 1oz Copper ENIG Finished
F4BM220 Double-Sided PCB 6mm Immersion Gold Finish
F4BM265 PCB 3-layer 6.2mm Thick Bare Copper Finish
Product Specification
| High Light | PCB PTFE Based High Frequency Material ,F4B PCB ,0.5mm PCB | ||
F4B is a brand of high frequency materials based on PTFE, originating from China. It offers cost and quality advantages for various applications including navigation, radar, satellite communication, 4G and 5G communications. The dielectric constant of F4B ranges from 2.2 to 2.65, with other values available such as 2.17, 2.45, 2.75, and 3.0. Copper weights range from 0.5oz to 3oz, and the board thickness ranges from 0.17mm to 5.0mm.
Our PCB Capability using PTFE includes the F4B series material with dielectric constants of 2.2, 2.55, 2.65, 2.17, 2.45, 2.75 and 3.0. We offer 2 Layer, Multilayer, and Hybrid type boards with copper weights of 0.5oz, 1oz, and 2oz. PCB thicknesses range from 0.17mm to 6.0mm and the maximum PCB size is 400mm X 500mm. Solder mask colors include green, black, and no color, with surface finishes including bare copper, HASL, and ENIG.
We also provide single sided, double sided, multilayer, and hybrid circuit boards made with FR-4. The common solder mask colors are green, black, and no color, and the usual surface finishes are bare copper, HASL, and immersion gold.
Our PCB Capability (PTFE)
| PCB material: | PTFE |
| Designator: | F4B series |
| Dielectric constant: | 2.2, 2.55 and 2.65 |
| 2.17, 2.45, 2.75 and 3.0 | |
| Layer count: | 2 Layer, Multilayer, Hybrid type |
| Copper weight: | 0.5oz, 1oz, 2oz |
| PCB thickness: | 0.17mm, 0.25mm, 0.5mm, 0.8mm, 1.0mm, |
| 1.5mm, 2.0mm, 3.0mm, 4.0mm and 5.0mm, 6.0mm etc. | |
| PCB Size: | ≤400mm X 500mm |
| Solder mask: | Green, Black, No colour etc.. |
| Surface finish: | Bare copper, HASL, ENIG etc. |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2003
Total Annual:
10 million-18 million
Employee Number:
350~450
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 2003, Shenzhen Bicheng Electronics Technology Co., Ltd. is a well-established supplier and exporter of high-frequency PCBs based in Shenzhen, China. With 18 years of industry experience, the company serves global sectors including cellular base station antennas, satellite communications, ... Founded in 2003, Shenzhen Bicheng Electronics Technology Co., Ltd. is a well-established supplier and exporter of high-frequency PCBs based in Shenzhen, China. With 18 years of industry experience, the company serves global sectors including cellular base station antennas, satellite communications, ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!