| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000PCS per month |
| Delivery Time | 8-9 working days |
| Packaging Details | Vacuum bags+Cartons |
| Base material | FR-4 |
| Layer count | 1 Layer |
| PCB thickness | 1.6mm ±0.16 |
| PCB size | 62 x 41.6mm=1PCS |
| Solder mask | Gloss Green |
| Copper weight | 1oz |
| Surface finish | Hot air soldering leveling(HASL),lead free |
| Brand Name | Bicheng |
| Model Number | BIC-487.V1.0 |
| Certification | UL, ISO9001, IATF16949 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
High Density FR4 Tg170 Automotive Printed Circuit Board With Immersion Gold
Thick Printed Circuit Board 3.0mm Double Sided PCB Built On FR-4 With Immersion
Thick PCB 2.4mm Circuit Board Dual Layer PCB Board Built on FR-4 With 2oz Copper
Ultra Thin 0.6mm FR4 PCB Board 6 Layer With Blind Via
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000PCS per month |
| Delivery Time | 8-9 working days | Packaging Details | Vacuum bags+Cartons |
| Base material | FR-4 | Layer count | 1 Layer |
| PCB thickness | 1.6mm ±0.16 | PCB size | 62 x 41.6mm=1PCS |
| Solder mask | Gloss Green | Copper weight | 1oz |
| Surface finish | Hot air soldering leveling(HASL),lead free | Brand Name | Bicheng |
| Model Number | BIC-487.V1.0 | Certification | UL, ISO9001, IATF16949 |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | HASL Single Layer Printed Circuit Board ,1oz Single Layer Printed Circuit Board ,1oz Single Sided PCB Board | ||
| PCB SIZE | 62 x 41.6mm=1PCS |
| BOARD TYPE | Single sided PCB |
| Number of Layers | 1 layer |
| Surface Mount Components | no |
| Through Hole Components | YES |
| LAYER STACKUP | Copper ------- 35um(1oz) TOP layer |
| FR-4 1.5 mm | |
| TECHNOLOGY | |
| Minimum Trace and Space: | 8mil/9mil |
| Minimum / Maximum Holes: | 0.5/7.1mm |
| Number of Different Holes: | 5 |
| Number of Drill Holes: | 47 |
| Number of Milled Slots: | 0 |
| Number of Internal Cutouts: | 0 |
| Impedance Control | no |
| BOARD MATERIAL | |
| Glass Epoxy: | FR-4 1.5mm, Tg>130℃ |
| Final foil external: | 1oz |
| Final foil internal: | 0oz |
| Final height of PCB: | 1.6mm ±0.16 |
| PLATING AND COATING | |
| Surface Finish | Hot air soldering leveling(HASL),lead free, Sn>=2.54µm |
| Solder Mask Apply To: | Bottom, 12micron Minimum |
| Solder Mask Color: | Gloss Green, Taiyo PSR-2000GT600D |
| Solder Mask Type: | LPSM |
| CONTOUR/CUTTING | Routing |
| MARKING | |
| Side of Component Legend | no silkscreen required |
| Colour of Component Legend | no silkscreen required |
| Manufacturer Name or Logo: | No special requirement |
| VIA | Non Plated Through Hole(NPTH) |
| FLAMIBILITY RATING | UL 94-V0 Approval MIN. |
| DIMENSION TOLERANCE | |
| Outline dimension: | 0.0059" (0.15mm) |
| Board plating: | 0.0030" (0.076mm) |
| Drill tolerance: | 0.002" (0.05mm) |
| TEST | 100% Electrical Test prior shipment |
| TYPE OF ARTWORK TO BE SUPPLIED | email file, Gerber RS-274-X, PCBDOC etc |
| SERVICE AREA | Worldwide, Globally. |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2003
Total Annual:
10 million-18 million
Employee Number:
350~450
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 2003, Shenzhen Bicheng Electronics Technology Co., Ltd. is a well-established supplier and exporter of high-frequency PCBs based in Shenzhen, China. With 18 years of industry experience, the company serves global sectors including cellular base station antennas, satellite communications, ... Founded in 2003, Shenzhen Bicheng Electronics Technology Co., Ltd. is a well-established supplier and exporter of high-frequency PCBs based in Shenzhen, China. With 18 years of industry experience, the company serves global sectors including cellular base station antennas, satellite communications, ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!