| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 5000sqm per month |
| Delivery Time | 7-10 working days after receive your payment |
| Packaging Details | flight case, wooden case, carton, it is up to you. |
| Pixels | 4.81mm |
| Led Type | SMD3535 |
| the optimum viewing angel | H:160°,V:140° |
| power supply | AC80-260V±10%/50Hz,60Hz |
| regular cabinet size | 500mmx1000mm |
| module size | 250mmx250mm |
| warranty time | 3 years |
| IC | MBI 5024 IC |
| chip brand | Epistar led |
| certificates | CE,RoHs,FCC |
| rated power/average power | 400W/240W |
| Brand Name | SCXK |
| Model Number | P4.81 |
| Certification | CE/ROHS/FCC/ISO/CB |
| Place of Origin | ShenZhen in China |
View Detail Information
Explore similar products
Customizable Disco Ball Dance Floor with 20W Power Consumption and ≥100 Life
P 3.91 Led Dance Floor with Customer Label and 20W Power Consumption
220V Voltage LED Dance Floor with RGB 3IN1 Control and Single Colours
3840hz/s Refresh Rate Interactive LED Floor for Entertainment Venues
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 5000sqm per month |
| Delivery Time | 7-10 working days after receive your payment | Packaging Details | flight case, wooden case, carton, it is up to you. |
| Pixels | 4.81mm | Led Type | SMD3535 |
| the optimum viewing angel | H:160°,V:140° | power supply | AC80-260V±10%/50Hz,60Hz |
| regular cabinet size | 500mmx1000mm | module size | 250mmx250mm |
| warranty time | 3 years | IC | MBI 5024 IC |
| chip brand | Epistar led | certificates | CE,RoHs,FCC |
| rated power/average power | 400W/240W | Brand Name | SCXK |
| Model Number | P4.81 | Certification | CE/ROHS/FCC/ISO/CB |
| Place of Origin | ShenZhen in China | ||
| High Light | interactive dance floor ,light up dance floor | ||
LED floor lights feature surface supporting design with load capacity over 2000kg/sqm (suitable for vehicle traffic), fanless cooling via aluminum plate near PCB and IC. Suitable for both floor and video wall applications.
| LED Specifications | |
|---|---|
| Type | SMD |
| LED Standard | Real Pixel (1R1G1B) |
| Red Wavelength | 625-630nm |
| Green Wavelength | 515-530nm |
| Blue Wavelength | 465-475nm |
| Module Specifications | |
|---|---|
| Pixel Pitch | 4.81mm |
| Resolution | 52x52 dots |
| Module Size | 250x250mm |
With over 12 years experience in LED display production, regularly updated equipment and standardized module production ensure consistent product quality.
Large-scale production capacity and professional technology allow us to maintain effective modular production and offer competitive pricing.
We prioritize meeting promised delivery dates, utilizing emergency inventory when necessary to maintain uninterrupted supply.
Pre-sales: Personalized product recommendations based on your requirements.
After-sales: Continuous product usage tracking for ongoing improvements.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Seller
Year Established:
2005
Total Annual:
4800000-5100000
Employee Number:
180~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Shichuangxinke Electronic Co., Ltd. (Shenzhen SCXK Electronic.) was established in 2009 with 5 million yuan registered capital, which is a professional LED display and lighting manufacturer. The company administer Shenzhen Shixin Display Technology Co., Ltd. and Hong Kong Shichuangxin Techn... Shenzhen Shichuangxinke Electronic Co., Ltd. (Shenzhen SCXK Electronic.) was established in 2009 with 5 million yuan registered capital, which is a professional LED display and lighting manufacturer. The company administer Shenzhen Shixin Display Technology Co., Ltd. and Hong Kong Shichuangxin Techn...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!