| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Tile Type | Glazed Steel |
| Condition | New |
| Customized | Customized |
| Usage | Roof, Wall |
| Transmission Method | Electric |
| Feed Width | 416mm |
| Control System | PLC |
| Hydraulic Pump Power | 4kw |
| Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Package Size | 510.00cm * 90.00cm * 200.00cm |
| Package Gross Weight | 7000.000kg |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
| Certification | CE, SGS |
View Detail Information
Explore similar products
PLC Controlled Profile Metal Wall Panel Roll Forming Machine With 22 Rows And
Custom Profile Bending Wall Cladding Roll Forming Machine New 416mm Feed Width
Electric 22 Rows Profile Wall Cladding Roll Former Machine Hydraulic Shears
PLC Controlled 22Rows Profile Roll Forming Wall Cladding Machine Line 416mm Feed
Product Specification
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed | Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment | Tile Type | Glazed Steel |
| Condition | New | Customized | Customized |
| Usage | Roof, Wall | Transmission Method | Electric |
| Feed Width | 416mm | Control System | PLC |
| Hydraulic Pump Power | 4kw | Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Package Size | 510.00cm * 90.00cm * 200.00cm | Package Gross Weight | 7000.000kg |
| Place of Origin | CHINA | Brand Name | HENGFU |
| Certification | CE, SGS | ||
| High Light | wall cladding roll forming machine 4kw ,4kw cladding forming machine ,plc cladding forming machine | ||
| Frame Structure | Vertical arched frame structure, 35-45 mm thick; Structure welded from annealed profile steel, base surface requires milling treatment, welded with 350# H-beam steel, and treated with anti-rust treatment after welding; Side punching device with rotating punching roller and scrap ejection mechanism. |
|---|---|
| Number of Forming Rows | 22 rows |
| Wall Panel Thickness | 20mm |
| Material Feeder | Two-hand crank feeder with pull cutter |
| Transmission Method | Gear drive |
| Rolling Speed | 25 meters/minute |
| Cutting Device Type | Hydraulic shears |
| Hydraulic Pump Power | 4 kW |
| Tool Material | 45# steel, surface treated with hard chrome plating |
| Frame | Independent frame |
|---|---|
| Feeding Device | Servo feeder |
| Feeding Motor Power | 1.5 kW (servo motor) |
| Uncoiler | 3 tons |
|---|---|
| Loosening/Clamping Mechanism | Shaft segment loosening: Manual |
| Main Drive Power | 2.2 kW |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
5 Million-10 Million
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!