| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Tile Type | Colored Steel |
| Condition | New |
| Customized | Customized |
| Usage | Roof, Wall, Floor |
| Transmission Method | Hydraulic Pressure |
| Transmission Mode | One Inch Chain |
| Cutting Method | Shear of Guide Column |
| Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Specification | 6500mmx1300mmx1200mm |
| Package Size | 650.00cm * 130.00cm * 120.00cm |
| Package Gross Weight | 7000.000kg |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
| Certification | CE, SGS |
View Detail Information
Explore similar products
Double Layer Roll Forming Machine with PLC Control 45# Steel Rollers and 300H
Easy Operate PLC Control System Double Layer Trapezoidal Roll Forming Machine
Intelligent High-Speed PLC Controlled Double Layer Trapezoidal Roll Forming
High-Precision Durable C8 C21 Double Layer Trapezoidal Roll Forming Machine with
Product Specification
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed | Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment | Tile Type | Colored Steel |
| Condition | New | Customized | Customized |
| Usage | Roof, Wall, Floor | Transmission Method | Hydraulic Pressure |
| Transmission Mode | One Inch Chain | Cutting Method | Shear of Guide Column |
| Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed | Specification | 6500mmx1300mmx1200mm |
| Package Size | 650.00cm * 130.00cm * 120.00cm | Package Gross Weight | 7000.000kg |
| Place of Origin | CHINA | Brand Name | HENGFU |
| Certification | CE, SGS | ||
| High Light | double layer forming machine hydraulic ,hydraulic double layer roof forming machine ,ce double layer forming machine | ||
The Double Layer Roll Forming Machine integrates two independent roll forming models into one complete system. It features a scientifically designed structure, professional appearance, space-saving design, and simple operation, making it ideal for customers with limited factory space and on-site construction projects.
Each component is precisely matched to ensure stable and efficient production performance.
Switching between upper and lower layers is extremely simple. Operators can control each layer separately using the conversion button on the electric control cabinet, or independently manage power through the clutch system for flexible production switching.
Optional configurations include ordinary unloading machines and hydraulic unloading machines to meet different production needs. The specific models of upper and lower layers can be fully customized according to customer requirements.
| Model NO | Double layer roll forming machine |
| Condition | New |
| Usage | Roof |
| External dimensions | 6500mm x 1300mm x 1200mm |
| Machine frame | 300H steel frame |
| Number of rolling mill sets | 13-11 row molding |
| Roll material | 45# steel rough lathe fine lathe outer circle grinding and electroplating treatment |
| Spindle material | 45 steel |
| Spindle diameter | Φ70mm (Solid shaft) |
| Type of Driven | Chain drive |
| Forming Speed | 0-35M/min |
| Main motor power | 7.5KW |
| Electric control system | PLC |
| Customized | Customized |
| Origin | Cangzhou, Hebei |
| Warranty | 1 year |
| Raw materials | Galvanized steel plate, color steel plate |
| Pull rod | 35mm galvanized |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
5 Million-10 Million
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!