| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Package Size | 700.00cm * 200.00cm * 180.00cm |
| Package Gross Weight | 5000.000kg |
| Model NO. | Circular flange forming machine |
| Cutting Material | Cr12moy |
| HS Code | 8455221000 |
| Warranty | 1 Year |
| Transmission Mode | 1.2-Inch Quenched Chain Drive |
| Origin | Dongguang, Cangzhou City |
| Production Capacity | 400/Set |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
View Detail Information
Explore similar products
Circular Round Flange Forming Machine 200-1600mm Diameter For 1.5-3mm Carbon
200-1600mm Adjustable Flange Forming Machine 80×80 Square Tube Frame And 5 Row
1.5-3mm Carbon Steel Plate Flange Making Machine For Round Air Duct Angle
High Accuracy Round Duct Flange Forming Machine With Smooth Operation And
Product Specification
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed | Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment | Package Size | 700.00cm * 200.00cm * 180.00cm |
| Package Gross Weight | 5000.000kg | Model NO. | Circular flange forming machine |
| Cutting Material | Cr12moy | HS Code | 8455221000 |
| Warranty | 1 Year | Transmission Mode | 1.2-Inch Quenched Chain Drive |
| Origin | Dongguang, Cangzhou City | Production Capacity | 400/Set |
| Place of Origin | CHINA | Brand Name | HENGFU |
| High Light | circular flange forming machine ,cr12moy tdf flange machine ,circular tdf flange machine | ||
| Model NO | Circular flange forming machine |
|---|---|
| Condition | New |
| Usage | Pipeline |
| Round diameter | 200-1600mm |
| Machine frame | 80 * 80 square tube frame style |
| Machine platform | Integrated iron plate platform |
| Tile box | Upper detachable tile box |
| Type of Driven | Chain drive |
| Transmission Method | Hydraulic pressure |
| Number of rolling mill sets | 5-row forming linear guide arc transmission |
| Specification | 7000mmx2000mmx1800mm |
| Origin | Cangzhou, Hebei |
| Warranty | 1 year |
| Production Capacity | 400/Set |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
5 Million-10 Million
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!