| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Delivery Time | 45Days |
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Tile Type | Colored Steel |
| Condition | New |
| Customized | Customized |
| Usage | Roof, Wall |
| Transmission Method | Electric |
| Machine Name | M-Profile Roll Forming Machine |
| 198±5 mm | PLC |
| Hydraulic Pump Power | 4kw |
| Production Capacity | 500pieces/Years |
| Package Size | 510.00cm * 90.00cm * 200.00cm |
| Package Gross Weight | 2500.000kg |
| Brand Name | HENGFU |
| Model Number | M-shaped cold bending forming equipment |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | CE, SGS |
View Detail Information
Explore similar products
High Precision M Shaped Cold Bending Forming Equipment With PLC Control System
16 Rows T Profile Roll Forming Machine With PLC Control System Hydraulic Shears
Continuous T Sheet Profile Rolling Machine High Speed 4m/Min
Customizable T Profile Forming Machine 16 Forming Passes For Precision Metal
Product Specification
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment | Delivery Time | 45Days |
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed | Tile Type | Colored Steel |
| Condition | New | Customized | Customized |
| Usage | Roof, Wall | Transmission Method | Electric |
| Machine Name | M-Profile Roll Forming Machine | 198±5 mm | PLC |
| Hydraulic Pump Power | 4kw | Production Capacity | 500pieces/Years |
| Package Size | 510.00cm * 90.00cm * 200.00cm | Package Gross Weight | 2500.000kg |
| Brand Name | HENGFU | Model Number | M-shaped cold bending forming equipment |
| Place of Origin | CHINA | Certification | CE, SGS |
| High Light | plc profile forming machine ,plc profile roll forming machine ,hydraulic shears profile forming machine | ||
| Frame structure | Precision milling of square boxes |
| Number of forming rows | 14 rows |
| Wall panel thickness | 20mm |
| Material feeder | Two-hand crank feeder with pull cutter |
| Transmission method | Gear drive |
| Forming roller shaft | 50mm solid shaft |
| Cutting device type | Hydraulic shears |
| Hydraulic pump power | 4 kW |
| Tool material | CR12 Mov, hardened to 58-62 kW |
| Frame | Independent frame |
| Feeding device | Servo feeder |
| Feeding motor power | 1.5 kW (servo motor) |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
5 Million-10 Million
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!