| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Model NO | 1100 Glazed tile roll forming machine |
| Customized | Customized |
| Transmission Method | Electric |
| Main Motor Power | 11 kW servo motor |
| Control System | PLC |
| Color | Customers Requirement |
| Thickness of Coil Sheet | 0.3-0.8mm |
| Forming Speed | 4-5M/min |
| Quantity of Stand | 16 Stands |
| Transmission Mode | Chain Drive |
| Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
View Detail Information
Explore similar products
1100 Glazed Tile Roll Forming Machine with PLC Control, 16 Roll Forming Stations
High Efficiency Automatic 980 Glazed Tile Roll Forming Machine with 16 Stations
Durable 16 Roll Forming Stations Glazed Tile Roll Forming Machine with PLC
Industrial Grade 980 Model Glazed Tile Roll Forming Machine with 16 Row Molding
Product Specification
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed | Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment | Model NO | 1100 Glazed tile roll forming machine |
| Customized | Customized | Transmission Method | Electric |
| Main Motor Power | 11 kW servo motor | Control System | PLC |
| Color | Customers Requirement | Thickness of Coil Sheet | 0.3-0.8mm |
| Forming Speed | 4-5M/min | Quantity of Stand | 16 Stands |
| Transmission Mode | Chain Drive | Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Place of Origin | CHINA | Brand Name | HENGFU |
| High Light | 1100 glazed tile roll forming machine ,1100 glazed sheet roll forming machine ,stable glazed tile roll forming machine | ||
The 1100 partial arc roll forming machine consists of three key functional parts. The roller forming part is driven by a motor, with a chain transmission system to drive each roller to rotate, ensuring continuous and stable feeding of colored steel. The hydraulic cylinder in the pressing part drives the mold to move up and down, pressing the colored steel into multi-section glazed tile shapes. The cutting part, driven by a hydraulic cylinder, moves up and down to cut the formed colored steel tiles, completing the production from raw material to finished product.
This machine is designed with high-quality materials for long-term stable operation. It features:
This ensures high rigidity, easy operation and accurate cutting performance.
The antique glazed tiles rolled and die-formed by this equipment have the advantages of beautiful appearance, simple and elegant style, unique shape and excellent texture. They combine the classic charm of traditional glazed tiles with the practical advantages of light weight, high strength, waterproof and fireproof, and easy installation, greatly reducing construction costs and improving production efficiency.
This roll forming machine is suitable for a variety of architectural decoration scenarios, including garden-style factories, tourist attractions, pavilions, hotels, villas, exhibition buildings, and outdoor decorations such as resorts and private homes, bringing a unique antique aesthetic to various buildings.
| Model NO | 1100 |
|---|---|
| Condition | New |
| Usage | Roof |
| Machine Frame | 350H steel frame |
| Forming Speed | 4-5M/min |
| Type of Driven | Chain drive |
| Transmission Method | Electric |
| Number of rolling mill sets | 16 row molding |
| Spindle diameter | Φ70mm (Solid shaft) |
| Feeding method | Double hand rocking feeding rack (with pressure roller) |
| Specification | 9000mm x 1800mm x 1700mm |
| Electrical Control System | Industrial Computer PLC |
| Origin | Cangzhou, Hebei |
| Warranty | 1 year |
| Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| HS Code | 8455221000 |
| Raw materials | Galvanized steel plate, color steel plate |
|---|---|
| Machine frame | 350H steel frame |
| Feed width | 1200mm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
5 Million-10 Million
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!