| Tile Type | Glazed Steel |
| Condition | New |
| Customized | Customized |
| Usage | Roof |
| Transmission Method | Hydraulic Pressure |
| Transmission Mode | Gear Drive |
| Cutting Method | Four Column Pull Rod Guide Column Shear |
| Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Specification | 7700mm*1800mm*1700mm |
| Package Size | 770.00cm * 180.00cm * 170.00cm |
| Package Gross Weight | 7000.000kg |
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Certification | CE, SGS |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
View Detail Information
Explore similar products
1100 Glazed Tile Roll Forming Machine with PLC Control, 16 Roll Forming Stations
High Efficiency Automatic 980 Glazed Tile Roll Forming Machine with 16 Stations
Durable 16 Roll Forming Stations Glazed Tile Roll Forming Machine with PLC
Industrial Grade 980 Model Glazed Tile Roll Forming Machine with 16 Row Molding
Product Specification
| Tile Type | Glazed Steel | Condition | New |
| Customized | Customized | Usage | Roof |
| Transmission Method | Hydraulic Pressure | Transmission Mode | Gear Drive |
| Cutting Method | Four Column Pull Rod Guide Column Shear | Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Specification | 7700mm*1800mm*1700mm | Package Size | 770.00cm * 180.00cm * 170.00cm |
| Package Gross Weight | 7000.000kg | Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days | Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Certification | CE, SGS | Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU | ||
| High Light | transmission glazed tile roll forming machine ,transmission glazed sheet roll forming machine ,plc control glazed tile roll forming machine | ||
The Glazed Roll Forming Machine is equipped with comprehensive testing and manual operation components to ensure stable and safe production. Key safety features include:
The machine's core controller utilizes the KDN-K306-24AR PLC from the KDN-K3 series, featuring 14 input points and 10 relay output points. This configuration perfectly meets the signal input and output requirements of the Glazed Roll Forming Machine, ensuring smooth control signal transmission.
Equipped with a dedicated KDN text screen, the machine enables efficient human-machine interaction. Operators can easily set parameters, view real-time equipment alarms, access operation help information, and monitor production data.
The Glazed Roll Forming Machine requires high-performance high-speed digital pulse input functionality. The KDN-K306-24AR PLC delivers excellent high-speed digital input performance with strong anti-interference capability in its AB phase input, utilizing fixed value interrupt function to ensure operational accuracy.
Parameter settings are divided into two categories:
The control system also supports veneer cutting functionality to accommodate diverse production requirements.
| Model NO | 980 |
| Condition | New |
| Usage | Roof |
| Electric control system | PLC |
| Machine frame | 400H steel frame |
| Forming Speed | 4-6M/min |
| Color | Customized |
| Type of Driven | Chain drive |
| Transmission Method | Hydraulic pressure |
| Number of rolling mill sets | 16 row molding |
| Spindle diameter | Φ80mm (Solid shaft) |
| Customized | Customized |
| Feeding method | Double hand rocking feeding rack |
| Origin | Cangzhou, Hebei |
| Warranty | 1 year |
| Raw materials | Color steel plate |
| Machine frame | 400H steel frame |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
5 Million-10 Million
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!