| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 15 Sets/months |
| Delivery Time | 15-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Chinese supplier corrugated type glazed tile roof sheet roll forming machine |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel Glazed tile |
| Cutting type | Hydraulic type |
| Roller material | high grade 45# steel |
| Voltage | 380V 3phase 50Hz |
| Control Syetem | PLC |
| Cutting blade | Cr12 |
| Cutting System | Hydraulic Cutting |
| Shaft | High Grade No.45 Forged |
| Roller | 45#steel Chrome Plated |
| Main frame | 300H steel |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | Glazed tile roll forming machine |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Steel Glazed Profile Roll Forming Machine
5.5KW Color Coated Panel Corrugated Roof Sheet Making Machine
10Mpa 15 Steps Roller Glazed Tile Roll Forming Machine
Ppgi Metal Glazed Tile Roll Forming Machine
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 15 Sets/months |
| Delivery Time | 15-30 days | Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Chinese supplier corrugated type glazed tile roof sheet roll forming machine | Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel Glazed tile | Cutting type | Hydraulic type |
| Roller material | high grade 45# steel | Voltage | 380V 3phase 50Hz |
| Control Syetem | PLC | Cutting blade | Cr12 |
| Cutting System | Hydraulic Cutting | Shaft | High Grade No.45 Forged |
| Roller | 45#steel Chrome Plated | Main frame | 300H steel |
| Brand Name | Chaoyi | Model Number | Glazed tile roll forming machine |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
| High Light | corrugated glazed tile roll forming machine ,3p glazed tile roll forming machine ,corrugated type glazed tile forming machine | ||
We are not only offer customers a wonderful machine for making, but also the abundant experience, precision making, stable automatic manufacture by hydraulic power, hi-tech control system, and our enthusiasm.
2. Main forming machine
1. Shaft material: 45# steel outer diameter: 70mm
2.Roller material: 45#steel
3.Chains transport
4.Forming speed:2-5m/min
5.Motor power: 4kw
6.Forming steps: 12steps
7.Cutting Model: Hydraulic cutting
8.Voltage:380V 50HZ 3phase
3.Components of the processing line
Manual Decoiler------------------------------1 set
Roll Forming Main Station----------------1 set
Oil Pump----------------------------------------1 set
Control Box-------------------------------------1 set
Simple Receiving Table--------------------2 sets
Chinese supplier corrugated type glazed tile roof sheet roll forming machine
Our range of products: sandwich panel production line, roof tile forming machine, cladding forming machine, metal decking forming machines,etc. We also can supply steel coils,EPS sandwich panels,PU sandwich panels to suit diverse requirements of our global customers.
Today, we have exported our machines to America, Chile, Mexico, Bolivia, Brazil, Colombia, Argentina, Ecuador, Honduras, Australia, Fiji, Papua New Guinea, Kuwait, Syria, Oman, Saudi Arabia, U.A.E, Nigeria, Tanzania,Ethiopia, Gana, Guinea,South Sudan, Algeria, Niger, Philippines,Indonesia,India, Russia, Azerbaijan and Kazakhstan.
We have rich experience for metal forming machine solution,competitive price and excellent service. We will continue to do our best to supply perfect products and service for customers. Invite you to contact us for further information.
Parameter
| Suitable Raw Material | 0.3-0.7mm, Color steel coil, Galvanized coil, Aluminized zinc coil |
| Under Frame | 300 H-beam |
| Sidewall | 16mm |
| Roller | High grade 45# steel, processed by CNC lathe, hardening and tempering, polishing, hard chrome plated 0.05-0.07mm |
| Shaft | 70mm, finish turning, cylindrical grinding |
| Forming Stations | 13 rows |
| Cutting Blade | Cr12Mov, quenching 58-62°, double oil cylinder |
| Chain | 1 inch |
| Main Motor | 4.0kw, Lichao, Shanghai, with reducer |
| PLC | DELTA, TAIWAN |
![]()
![]()
Machine List
| No. | Name | Qty |
| 1. | Decoiler | 1 Set |
| 2. | Roll Forming Machine | 1 Set |
| 3. | Hydraulic Cutting | 1 Set |
| 4. | PLC Control Box | 1 Set |
| 5. | Hydraulic Pump | 1 Set |
| 6. | Stacker | 1 Set |
![]()
FAQ
Q1. What are the main key points for selecting right machines?
A1: Whole structure,Roller Shaft,Roller Material,Motor&Pump,and Control system. As the new buyer, please kindly know that price not the final point.
Good quality is for long-term business cooperation.
Q2. How about the after-sale service?
A5: We provide 24 months free warranty and free technical support for the whole life of any machine. During warranty period, if parts still broken, we can send the new ones freely.
Q3. Can you provide OEM service for roll forming machine?
A2: Yes, most of cold roll forming machine need to be customized as detailed request, because raw material , size , production usage, machine speed, then machine specification will be some different.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!