Products
Manufacturer of a wide range of products which include PPGI GI Metal Roof Tile Making Machine 12m/Min,PLC Color Steel Glalvanized Wall Panel Roll Forming Machine,Ppgi Automatic Odm Glazed Tile Roll Forming Machine,etc
MOQ: 1 Set/Sets
Price: $6,500.00 - $11,000.00 / Set
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Name | PPGI GI Roof Sheet making machine Metal Roof Tile Making Machine |
| Type | Tile Forming Machine |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Shaft | High grade 45# steel |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Roller | 45#steel Chrome Plated |
| Weight | 4.5T |
| Tile Type | Colored Glaze Steel |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Cutting | Hydraulic Cutting |
| warranty | 1 year |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | 840 roof tile roll forming machine |
| Certification | CE/ISO9001 |
| Place of Origin | Hebei, China |
MOQ: 1 Set/Sets
Price: $6,500.00 - $11,000.00 / Set
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Name | color steel glalvanized metal aluminum trapezoidal tile sheet roof wall panel roll forming machine |
| Type | Tile Forming Machine |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Cutting | Hydraulic Cutting |
| Tile Type | Colored Glaze Steel |
| Shaft | High grade 45# steel |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Roller | 45#steel Chrome Plated |
| Weight | 4.5T |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Color | Customers Requirement |
| warranty | 1 year |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | 840 roof tile roll forming machine |
| Certification | CE/ISO9001 |
| Place of Origin | Hebei, China |
MOQ: 1 Set/Sets
Price: $7,000.00 - $12,500.00 / Set
| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage |
| Name | Automatic Roofing Sheet Metal Galvanized Glazed Tile Roll Forming Machine Equipment |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 7000mm*1450mm*1500mm |
| Type | Glazed tile roll forming machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | ROOF |
| Raw material | Ppgi |
| Applicable Industries | Home Use, Construction works |
| Key Selling Points | Long Service Life |
| Cutting blade material | Cr 12 |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Weight | 4.5T |
| Condition | New |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts, Video technical support, Engineers available to service machinery overseas |
| Cutting type | Automatic Hydraulic Cutting |
| Main frame | 300H Steel |
| Color | Customers Requirement |
| Warranty | 2 years |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Port | Tianjin |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: $7900-9900 per set
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 15 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Galvanized Metal Glazed ColorGalvanized Metal Glazed Color Roof Panel Tile Profiling Roll Forming Machine |
| Tile Type | Glazed tile |
| Roller material | high grade 45# steel |
| Feeding width | 1000mm |
| Speed | 0-3 m/min |
| Control Syetem | PLC |
| Cutting System | Hydraulic Cutting |
| Drive mode | Chain |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set/Sets
Price: $7,000.00 - $12,500.00 / Set
| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage |
| Name | Glazed Tile Making Ridge Metal Siding Corrugated Sheet Roof Roll Forming Machine |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 7000mm*1450mm*1500mm |
| Type | Glazed tile roll forming machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | ROOF |
| Raw material | Ppgi |
| Weight | 4.5T |
| Warranty | 2 years |
| Key Selling Points | Long Service Life |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Condition | New |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts, Video technical support, Engineers available to service machinery overseas |
| Cutting blade material | Cr 12 |
| Applicable Industries | Home Use, Construction works |
| Cutting type | Automatic Hydraulic Cutting |
| Main frame | 300H Steel |
| Color | Customers Requirement |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Port | Tianjin |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set/Sets
Price: $7,000.00 - $12,500.00 / Set
| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage |
| Applicable Industries | Home Use, Construction works |
| Condition | New |
| Type | Glazed tile roll forming machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | ROOF |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 7000mm*1450mm*1500mm |
| Weight | 4.5T |
| Warranty | 2 years |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts, Video technical support, Engineers available to service machinery overseas |
| Key Selling Points | Long Service Life |
| Name | Automatic glazed tile roof sheet roll forming machine |
| Raw material | Ppgi |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Cutting blade material | Cr 12 |
| Cutting type | Automatic Hydraulic Cutting |
| Main frame | 300H Steel |
| Color | Customers Requirement |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 |
MOQ: 1 Set
Price: $7900-9900 per set
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 15 Sets/months |
| Delivery Time | 15-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Chinese supplier corrugated type glazed tile roof sheet roll forming machine |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel Glazed tile |
| Cutting type | Hydraulic type |
| Roller material | high grade 45# steel |
| Voltage | 380V 3phase 50Hz |
| Control Syetem | PLC |
| Cutting blade | Cr12 |
| Cutting System | Hydraulic Cutting |
| Shaft | High Grade No.45 Forged |
| Roller | 45#steel Chrome Plated |
| Main frame | 300H steel |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | Glazed tile roll forming machine |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: $7900-9900 per set
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 15 Sets/months |
| Delivery Time | 15-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Long service life building material metal steel sheet roof panel glazed tile roll forming machinery |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel Glazed tile |
| Cutting type | Hydraulic type |
| Roller material | high grade 45# steel |
| Voltage | 380V 3phase 50Hz |
| Control Syetem | PLC |
| Cutting blade | Cr12 |
| Cutting System | Hydraulic Cutting |
| Shaft | High Grade No.45 Forged |
| Roller | 45#steel Chrome Plated |
| Main frame | 300H steel |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | Glazed tile roll forming machine |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: $7900-9900 per set
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 15 Sets/months |
| Delivery Time | 15-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Long service life building material metal steel sheet roof panel glazed tile roll forming machinery |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Glazed tile |
| Roller material | high grade 45# steel |
| Voltage | 380V 3phase 50Hz |
| Control Syetem | PLC |
| Cutting System | Hydraulic Cutting |
| Shaft | High Grade No.45 Forged |
| Roller | 45#steel Chrome Plated |
| Main frame | 300H steel |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | Glazed tile roll forming machine |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: $7900-9900 per set
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 15 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Steel Profile Glazed Roof Tile Making Machine Roll Forming Machineinery Metal Cold Roll Forming Machine |
| Material Thickness | 0.3-0.7mm |
| Speed | 0-3 m/min |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Glazed tile |
| Roller material | high grade 45# steel |
| Cutting System | Hydraulic Cutting |
| Feeding width | 1000mm |
| Control Syetem | PLC |
| Drive mode | Chain |
| Voltage | 380V 3phase 50Hz |
| Warranty | 24 months |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Retail |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Hebei, China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!