| Payment Terms | L/C, D/A, D/P |
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Delivery Time | 10~15 days |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Condition | New |
| Weight | 11T,2.5tons |
| Dimension(l*w*h) | 3*0.5*1.6M,6500*1300*1100,7600mm*1300mm*1450mm |
| Use | door,Roof,Wall,Roller shutter door roll forming machine |
| Tile type | Colored Glaze Steel,Twin Lath Roller Shutter Slat Roll Forming Machine |
| Control system | PLC(imported Brand),fully automatic,PLC control system(brand as requirement) |
| Raw material | Galvanized Sheet,PPGI/Galvanized sheet,Galvanized Steel |
| Shaft material | 45# Steel Forging Treatment,High Grade No.45 Forged,diameter 50 mm,45# high grade steel |
| Power(w) | 3kw,frequency speed control,7.5KW |
| Cutting | not stop,Hydraulic Cutting,fly cutter |
| Brand Name | chaoyi |
| Model Number | 6200*1200*1300mm |
| Certification | CE/ISO9001 |
| Place of Origin | hebei |
View Detail Information
Explore similar products
12m Min Door Shutter Roll Forming Machine
8000mm Galvanized Steel Door Shutter Roll Forming Machine
Corrugated Roof Sheet Making 12m/Min Door Shutter Roll Forming Machine
PLC Embossing Roller 7.5kw Door Shutter Roll Forming Machine
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P | Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Delivery Time | 10~15 days | Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Condition | New | Weight | 11T,2.5tons |
| Dimension(l*w*h) | 3*0.5*1.6M,6500*1300*1100,7600mm*1300mm*1450mm | Use | door,Roof,Wall,Roller shutter door roll forming machine |
| Tile type | Colored Glaze Steel,Twin Lath Roller Shutter Slat Roll Forming Machine | Control system | PLC(imported Brand),fully automatic,PLC control system(brand as requirement) |
| Raw material | Galvanized Sheet,PPGI/Galvanized sheet,Galvanized Steel | Shaft material | 45# Steel Forging Treatment,High Grade No.45 Forged,diameter 50 mm,45# high grade steel |
| Power(w) | 3kw,frequency speed control,7.5KW | Cutting | not stop,Hydraulic Cutting,fly cutter |
| Brand Name | chaoyi | Model Number | 6200*1200*1300mm |
| Certification | CE/ISO9001 | Place of Origin | hebei |
| High Light | steel shutter door roll forming machine ,galvanized shutter door roll forming machine ,3kw shutter roll forming machine | ||
Galvanized Steel Roller Shutter Door Lath Roll Forming Machine
Product Description
The roller shutter door forming machine is to produce rolling doors of major equipment, the use of galvanized steel or different colors of color steel or aluminum as a raw material, production of color plate rolling gates brilliant color, do not fade, do not rust, fire cut off, easy deformation, strength 3 times higher than the aluminum door.The machine adopts the cold forming, cold punching, automatic stack, industrial automation controlling system and precision machining technology, therefore is can run full automatically, including decoiling, forming, cutting to length and stacking.ot rust, fire cut off, easy deformation, strength 3 times higher than the aluminum door.
Specifications
| Condition | New |
| Use | Step |
| Brand Name | Chaoyi |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Warranty | One year |
| Roller | 15 roller |
| Type | Tile Forming Machine |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Model Number | Chaoyi-- Roller shutter door machine |
| Dimension(L*W*H) | 6200mm*1200mm*1300mm |
| Base | 350H steel |
| Dimater of shaft | 70mm |
| Roller material | 45# steel or hard chromium plating |
| Cutting type | Hydraulic cutting type |
| Cutting blade | Cr12 |
| Tile Type | Colored Steel |
| Power(W) | 5.5KW |
| Weight | 5-6T |
| Color | As your request |
| Material thickness | 0.3-1.0mm or As your request |
| Material width | 1000mm or As your request |
| Transmission type | Chain transmission+deceleration motor |
| Automation | Full-automatic |
| Control system | PLC |
| Place of Origin | Hebei, China (Mainland) |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
175 type rolling door equipment is divided into two voltage models: AC 220V and 380V. A temperature protection switch is embedded inside the motor. When the temperature rises to 110 degrees, it can automatically cut off the power to protect the motor from being burned. When the temperature drops below 70 degrees, the temperature switch automatically resets and can be used again. The motor can be operated electrically and manually. The upper and lower strokes are automatically controlled by limit switches, which are convenient to adjust, precise in positioning, and have low noise during operation. It is matched with the remote control to realize wireless remote control of the opening and closing of the roller shutter; when the power is off, it can be operated manually or can be reserved Power supply to complete the opening and closing of the curtain. It is suitable for opening and closing of various buildings such as shopping malls, factories, garages, etc. It is an ideal accessory product for modern buildings.
Model 175 rolling door equipment is a rolling door with considerable strength and certain rigidity. It uses galvanized steel plate as the material. The thickness of the material is generally determined according to the area of the door opening.
![]()
Product main parameters:
Installation size: 3100*500*900 mm
Number of molding channels: 12 groups
Roll material: 45# steel
Forming speed: 7m/min
Motor power: 3KW
Reducer specifications: 250
Sheet thickness: 0.6-1.2
Molding width: 9cm
Practical width: 8.2cm
Feeding width: 12.5cm
Control system: plc control
Cutter material: Cr12
The 175-type rolling door equipment is mainly composed of a feed-in platform, a forming host, a forming and shearing device, a hydraulic station, a computer control system and other parts. It is used in conjunction with the seaming machine. It is connected in series with multi-joint movable doors and is fixed in series. In the slideway, the door is rotated up and down with the reel above the door. The shutter door is horizontally separated like a wall. It consists of a shutter, a seat plate, a guide rail, a support, a reel, a cabinet, a control box, a roller door machine, a limiter, a door lintel, a manual quick release switch device, and a button switch. It is composed of 13 parts, including safety devices, and is generally installed in places where it is inconvenient to use wall separation.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!