| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, Western Union |
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Delivery Time | 10~15 days |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage |
| Type | Tile Forming Machine |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Weight | 5-6T |
| Usage | shutter door |
| Raw material | Galvanized Sheet |
| Dimension(L*W*H) | 6200*1200*1300mm |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Tile Type | Steel |
| Brand Name | chaoyi |
| Model Number | Roll Forming Machine |
| Certification | CE / ISO9001 |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
12m Min Door Shutter Roll Forming Machine
8000mm Galvanized Steel Door Shutter Roll Forming Machine
3kw Galvanized Steel Shutter Door Roll Forming Machine
PLC Embossing Roller 7.5kw Door Shutter Roll Forming Machine
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, Western Union | Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Delivery Time | 10~15 days | Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage |
| Type | Tile Forming Machine | Production Capacity | 8-12m/min |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases | Weight | 5-6T |
| Usage | shutter door | Raw material | Galvanized Sheet |
| Dimension(L*W*H) | 6200*1200*1300mm | Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Tile Type | Steel | Brand Name | chaoyi |
| Model Number | Roll Forming Machine | Certification | CE / ISO9001 |
| Place of Origin | china | ||
| High Light | 12m/min door shutter roll forming machine ,chain drive corrugated roof sheet machine ,CE Door Shutter Roll Forming Machine | ||
Product Description
Solid shaft, that can form a beautiful panel,
PLC control that can program the producing speed.
Guid pillar that can improve the efficiency of cutting mould
Cangzou Chaoyi machinery is the professional manufacturer to roller shutter door, we produce all kinds of types: 424 type, 765 type, 800types, 830types, and so on.
We can provide you the high level quality machine with higher configuration, but also we can provide the machine with other configuration with competitive price.
| SPECIFICATIONS FOR ROLL FORMING MACHINE | |||
| Main roll forming machine | Raw material width | mm | 450-1000,or as your request |
| Working Speed | m/min | 8-15 | |
| roller stations | station | 12 | |
| Motor power | Main motor power | kw | 3 |
| Hydraulic Station Power | kw | 3 | |
| Hydraulic Station Pressure | Mpa | 12 | |
| Otehrs | Electrical Control System | PLC brand | famous brand |
| Material Thickness | mm | 0.25-0.8mm | |
| Cutting accuracy | mm | ±2 | |
Door Roll Forming Machine
1. Voltage: 3-phase 380V industrial electricity.
2. Reducer drive power: National standard Shanghai Lichao 5.5KW Wujin reducer
3. Cut off the power of the oil pump: 3KW
4. Number of forming rows: forming 20 rows.
5. Adapt to plate thickness: 0.3mm0.8mm (Shanghai Bao Steel Plate)
6. Main machine wall panel: 14mm overall steel plate.
7. Main shaft diameter: 70mm diameter 45# steel material, all 45# steel solid shaft 6210 Harbin bearing
8. Rolling die: 45# steel forging, rough turning, CNC precision turning and polishing hard chrome plating, plating layer 0.05mm.
9. Main frame: National standard double H steel 500 high welding.
10. Feeding rack: Welded iron plate, no paint scratches on the feed.
11. Shearing method: stop shearing, post shearing, shearing tool Cr12, heat treatment.
12. Computer control: automatic control of quantity and cutting length, composition includes: Delta PLC, Sanjing inverter, text
This screen has a cutting tolerance of ± 2mm, and the rest of the components are all well-known national brands.
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!