| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 15 Sets/months |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Automatic Step Waved Aluminum Glazed Tile Roof Panel Forming Making Machine |
| Tile Type | Glazed tile |
| Type | Tile Forming Machine |
| Roller material | high grade 45# steel |
| Voltage | 380V 3phase 50Hz |
| Material Thickness | 0.3-0.7mm |
| Cutting System | Hydraulic Cutting |
| Speed | 0-3 m/min |
| Warranty | 24 months |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Retail |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Steel Glazed Profile Roll Forming Machine
Full Automatic Roof Sheet Ppgi Glazed Tiles Roll Forming Machine
Custom Steel Plate Glazed Tile Roll Forming Machine
Corrugated Metal Roofing Sheet Making Machine
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 15 Sets/months |
| Delivery Time | 25-30 days | Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Automatic Step Waved Aluminum Glazed Tile Roof Panel Forming Making Machine | Tile Type | Glazed tile |
| Type | Tile Forming Machine | Roller material | high grade 45# steel |
| Voltage | 380V 3phase 50Hz | Material Thickness | 0.3-0.7mm |
| Cutting System | Hydraulic Cutting | Speed | 0-3 m/min |
| Warranty | 24 months | Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Retail |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
| High Light | Glazed Tile roll forming equipment ,3 m min Waved Glazed Tile Roll Forming ,Waved roof panel machines | ||
Automatic Step Waved Aluminum Glazed Tile Roof Panel Forming Making Machine
Tile effect roofing sheets are manufactured, cut to customers exact sizes and length requirements, providing 1m cover when fitted. ie. 10 sheets will cover 10m when fitted. Two types of durable cosmetic finish our tile effect roofing sheets are available in either a Polyester coated smooth finish or a plastisol coated leather grained finish.
The profile of the tile effect roofing sheet has a depth of 32mm providing 5 tiles across the width of each sheet. Each individual tile is 200mm wide and 300mm long. For example a 3 metre long sheet will consist of 50 tiles on a sheet, why fit 50 tiles when you can fit one sheet.
Parameter
| Suitable Raw Material | 0.3-0.7mm, Color steel coil, Galvanized coil, Aluminized zinc coil |
| Under Frame | 300 H-beam |
| Sidewall | 16mm |
| Roller | High grade 45# steel, processed by CNC lathe, hardening and tempering, polishing, hard chrome plated 0.05-0.07mm |
| Shaft | 70mm, finish turning, cylindrical grinding |
| Forming Stations | 13 rows |
| Cutting Blade | Cr12Mov, quenching 58-62°, double oil cylinder |
| Chain | 1 inch |
| Main Motor | 4.0kw, Lichao, Shanghai, with reducer |
| PLC | DELTA, TAIWAN |
Machine List
| No. | Name | Qty |
| 1. | Decoiler | 1 Set |
| 2. | Roll Forming Machine | 1 Set |
| 3. | Hydraulic Cutting | 1 Set |
| 4. | PLC Control Box | 1 Set |
| 5. | Hydraulic Pump | 1 Set |
| 6. | Stacker | 1 Set |
Structure introduction
(1) Manual uncoiler
It is used to support the steel coil and realize the uncoiling by means of rotatory movement. The steel coil is uncoiled manually. The capacity of this uncoiler is 5 Ton, and it is capable for most of the cases. This equipment is suitable to process the steel coils with 508mm of ID.
(2) Feeding
Receiving the raw material (steel sheet), it guarantees the products are neat, parallel and everything is uniformity. Please refer to the equipment regulation for knowing the function of locate angle iron.
(3) Machine material
In order to get high quality product, our machine adopts welded steel frame structure, AC frequency conversion motor reducer drive, chain transmission, heat treatment.
Roller material: bearing steel with heat treatment
(4) Shearing mechanism
It adopts hydraulic station and automatic cut to length system to realize the stably cutting of certain length of products.Material of the cutting blades: GCr12, processed by heat treatment
(5) Hydraulic system
It is derived by a Gear Pump. After filling the hydraulic oil into the hydraulic oil tank, the pump could drive the hydraulic cylinder to realize the cutting function.
The system includes a set of hydraulic tank, a set of a Gear Pump, two hydraulic pipes .and two sets of Solenoid Valves.
Hydraulic oil :40#
(6) Electrical control cabinet :
Delta PLC is adopted to organize all actions of the machine. The length of workpiece is adjustable according to the setting of on the PLC. Two optional control modes: automatic and manual. By automatic mode, the machine can realize fully automatic working. In order to make the machine has a long service life and easy maintenance; we only adopt globally famous electrical components. And by our special designed program, the human-computer interface is very easy to be adopted by any level of operators.
(7) Encoder :
We understand that the encoder is a very important part of the cutting to length system, so we only adopt the best quality from OMRON Japan. And we offer enough matching couplings to make the machine will never shut off due to the encoder problem.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!