| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Automatic Aluminum Ibr Roof Sheet Steel Profile Making Roll Forming Machine |
| Type | Tile Forming Machine |
| Material Thickness | 0.3-0.7mm |
| Speed | 8-15 m/min |
| Control Syetem | PLC |
| Roll material | 45# high grade steel |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Retail |
| Language system | Chinese, English |
| Warranty | 2 Years |
| After-sales Service | Online support, Field installation, commissioning and training, Field |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
High Rib Hydraulic IBR Metal Roof Roll Forming Machine
0.6mm LBR Wall Panel Roll Forming Machine
Automatic Steel Metal Rib Roof Tile Roll Forming Machine
15 M Min Galvanized Steel Trapezoidal Roof Tile Roll Forming Machine
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days | Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Automatic Aluminum Ibr Roof Sheet Steel Profile Making Roll Forming Machine | Type | Tile Forming Machine |
| Material Thickness | 0.3-0.7mm | Speed | 8-15 m/min |
| Control Syetem | PLC | Roll material | 45# high grade steel |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Retail | Language system | Chinese, English |
| Warranty | 2 Years | After-sales Service | Online support, Field installation, commissioning and training, Field |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
| High Light | Ibr Roof Sheet Forming Machinery ,0.7mm ibr making machine ,0.7mm ibr sheet roll former | ||
Automatic Aluminum Ibr Roof Sheet Steel Profile Making Roll Forming Machine
Working Flow
Decoiler----Feeding----Roll forming----Cut to length----Output table
Parameter
| Suitable Raw Material | 0.3-0.7mm, Color steel coil, Galvanized coil, Aluminized zinc coil or as your request |
| Under Frame | 300 H-beam |
| Sidewall | 16mm |
| Roller | High grade 45# steel, processed by CNC lathe, hardening and tempering, polishing, hard chrome plated 0.05-0.07mm, with keyway |
| Shaft | 70mm, finish turning, cylindrical grinding, with keyway |
| Forming Stations | 13 rows |
| Cutting Blade | Cr12Mov, quenching 58-62°, double oil cylinder |
| Chain | 1 inch |
| Main Motor | 4.0 kw, Lichao, Shanghai, with reducer |
| PLC | DELTA, TAIWAN |
Machine List
| No. | Name | Qty |
| 1. | De-coiler | 1 Set |
| 2. | Roll Forming Machine | 1 Set |
| 3. | Hydraulic Cutting Device | 1 Set |
| 4. | PLC Control Box | 1 Set |
| 5. | Hydraulic Pump | 1 Set |
| 6. | Stacker | 1 Set |
![]()
![]()
![]()
![]()
FAQ
Q1. What are the main key points for selecting right machines?
A1: Whole structure,Roller Shaft,Roller Material,Motor&Pump,and Control system. As the new buyer, please kindly know that price not the final point.
Good quality is for long-term business cooperation.
Q2. Can you provide OEM service for roll forming machine?
A2: Yes, most of cold roll forming machine need to be customized as detailed request, because raw material , size , production usage, machine speed, then machine specification will be some different.
Q3. What’s your standard trade terms ?
A2: We can provide the technical offer with FOB,CFR,CIF,Door to Door and so on. Please kindly tell the detailed port name for competitive ocean freight.
Q4. How about the quality control?
A4: Our company adopts 6S system to control every part with passed ISO9001:2000, CE,TUV/BV(Alibaba) Certificate.
Q5. How about the after-sale service?
A5: We provide 24 months free warranty and free technical support for the whole life of any machine. During warranty period, if parts still broken, we can send the new ones freely.
Q6. If I am in Beijing,Shanghai or Guangzhou,how to visit your company?
A6: 1) BeiJing South Statioin to Cangzhou West Station (by fast train 1 hour).
2) Shanghai Hongqiao to Cangzhou West (4.5 hours)
3) Guangzhou Airport to Tianjin ,then Tianjin to Cangzhou West
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!