Products
Manufacturer of a wide range of products which include PPGI GI Metal Roof Tile Making Machine 12m/Min,PLC Color Steel Glalvanized Wall Panel Roll Forming Machine,Trapezoidal Building Glazed 0.3mm Tile Forming Machine,etc
MOQ: 1 Set/Sets
Price: $6,500.00 - $11,000.00 / Set
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Name | PPGI GI Roof Sheet making machine Metal Roof Tile Making Machine |
| Type | Tile Forming Machine |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Shaft | High grade 45# steel |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Roller | 45#steel Chrome Plated |
| Weight | 4.5T |
| Tile Type | Colored Glaze Steel |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Cutting | Hydraulic Cutting |
| warranty | 1 year |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | 840 roof tile roll forming machine |
| Certification | CE/ISO9001 |
| Place of Origin | Hebei, China |
MOQ: 1 Set/Sets
Price: $6,500.00 - $11,000.00 / Set
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Name | color steel glalvanized metal aluminum trapezoidal tile sheet roof wall panel roll forming machine |
| Type | Tile Forming Machine |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Cutting | Hydraulic Cutting |
| Tile Type | Colored Glaze Steel |
| Shaft | High grade 45# steel |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Roller | 45#steel Chrome Plated |
| Weight | 4.5T |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Color | Customers Requirement |
| warranty | 1 year |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | 840 roof tile roll forming machine |
| Certification | CE/ISO9001 |
| Place of Origin | Hebei, China |
MOQ: 1 Set
Price: $7200-8500 per set
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Trapezoidal Roof Tile Building Material glazed tile Roll Forming Machine |
| Type | Roof Tile Forming Machine |
| Drive mode | Chain |
| Control Syetem | PLC |
| Voltage | As customer requirement |
| Roll material | high grade 45# steel |
| Cutting system | Hydraulic Cutting |
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Shaft | high grade 45# steel,70mm |
| Speed | 8-16 m/min |
| Warranty | 2 Years |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Retail |
| Language system | Chinese, English |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: $7500-9200 per set
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | High Quality Glazed Roof Tile Roll Forming Machine Iron Sheet Making Machine |
| Material Thickness | 0.3-0.7mm |
| Frame | 300H Steel |
| Power | 5.5 KW |
| Speed | 8-15 m/min |
| Feeding width | 1000mm |
| Tile Type | Colored Steel |
| Type | Tile Forming Machine |
| Voltage | As customer requirement |
| Roll material | 45# high grade steel |
| Drive mode | Chain |
| Machinery Test Report | Provided |
| Feature | high speed,low energy consumption |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Hebei, China |
MOQ: 1 Set
Price: $7200-8500 per set
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Steel Metal Roof Trapezoidal And Corrugated Iron Roofing Zinc Sheet Roll Forming Machine |
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Type | Roof Tile Forming Machine |
| Drive mode | Chain |
| Speed | 8-16 m/min |
| Control Syetem | PLC |
| Voltage | As customer requirement |
| Roll material | high grade 45# steel |
| Cutting system | Hydraulic Cutting |
| Shaft | high grade 45# steel,70mm |
| Warranty | 2 Years |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Retail |
| Language system | Chinese, English |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: $7200-8500 per set
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | china suppliers steel structure roof tile making machine price |
| Roll material | high grade 45# steel |
| Type | Tile Forming Machine |
| Speed | 8-16m/min |
| Shaft | 70mm |
| Cutting blade | Cr12 |
| Drive mode | Chain |
| Control Syetem | PLC |
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Voltage | 380V 50Hz 3Phase |
| Language system | Chinese, English |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Retail |
| Warranty | 2 Years |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | roofing roll forming machine |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: $7200-8500 per set
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | High Quality Hot Sell Wall Panel Roll Forming Machine manufacturer |
| Type | Tile Forming Machine |
| Speed | 8-16 m/min |
| Roll material | 45# high grade steel |
| Cutting blade | Cr12 |
| Drive mode | Chain |
| Control Syetem | PLC |
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Shaft | 70mm |
| Voltage | As customer requirement |
| Language system | Chinese, English |
| Color | According to requirement |
| Warranty | 2 Years |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Retail |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | roofing roll forming machine |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: $7200-8500 per set
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Hot Sale Metal Trapezoidal Roofing Sheet Roll Forming Machine |
| Type | Tile Forming Machine |
| Speed | 8-16 m/min |
| Shaft | 70mm |
| Drive mode | Chain |
| Control Syetem | PLC |
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Roll material | 45# high grade steel |
| Voltage | As customer requirement |
| Language system | Chinese, English |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Retail |
| Warranty | 2 Years |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | roofing roll forming machine |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: $7200-8500 per set
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | High Quality Hot Sell Wall Panel Roll Forming Machine manufacturer |
| Type | Tile Forming Machine |
| Speed | 8-16 m/min |
| Shaft | 70mm |
| Cutting blade | Cr12 |
| Drive mode | Chain |
| Control Syetem | PLC |
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Roll material | 45# high grade steel |
| Voltage | As customer requirement |
| Language system | Chinese, English |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Retail |
| Warranty | 2 Years |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | roofing roll forming machine |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: $7200-8500 per set
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Chinese roll forming machine manufacturer factory roofing panel making machine in stock |
| Type | Tile Forming Machine |
| Shaft | 70mm |
| Control Syetem | PLC |
| Drive mode | Chain |
| Speed | 8-16 m/min |
| Voltage | As customer requirement |
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Roll material | 45# high grade steel |
| Language system | Chinese, English |
| Warranty | 2 Years |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Retail |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!