| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Fast highway guardrail roll forming machine: 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with water-proof plastic) 3.PL |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | Guardrail |
| Power | 18.5KW |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 11000*1500*1300mm |
| Weight | 10-12T |
| Name | Top quality highway guardrail roll forming machine |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Raw material | Galvanized Steel |
| Thickness | 1-3mm |
| Shaft material | Cr12 Steel Quenched |
| Roller material | Cr12 Steel Quenched |
| Cutting type | Hydraulic Cutting |
| Cutting blade material | Cr 12 Mov |
| Transmission | Gearbox |
| Color | Client's Request |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Warranty | 1 Year |
| Production Capacity | 10-20m/min |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | CY--Fast highway guardrail roll forming machine |
| Certification | CE/ISO9001 |
View Detail Information
Explore similar products
Crash Barrier Highway Guardrail Roll Forming Machine
Automatic Highway Guardrail Roll Forming Machine
Construction Guardrail Roll Forming Machine
Highway Guardrail Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month | Packaging Details | Fast highway guardrail roll forming machine: 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with water-proof plastic) 3.PL |
| Condition | New | Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel | Use | Guardrail |
| Power | 18.5KW | Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 11000*1500*1300mm | Weight | 10-12T |
| Name | Top quality highway guardrail roll forming machine | Control system | PLC(imported Brand) |
| Raw material | Galvanized Steel | Thickness | 1-3mm |
| Shaft material | Cr12 Steel Quenched | Roller material | Cr12 Steel Quenched |
| Cutting type | Hydraulic Cutting | Cutting blade material | Cr 12 Mov |
| Transmission | Gearbox | Color | Client's Request |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas | Warranty | 1 Year |
| Production Capacity | 10-20m/min | Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China | Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | CY--Fast highway guardrail roll forming machine | Certification | CE/ISO9001 |
| High Light | Guardrail Roll Forming ,Fast highway guardrail roll forming ,11000mm Guardrail Roll Forming Machine | ||
Top quality highway guardrail roll forming machine
Product Description
The machine is the special forming equipment for producing the speedway guide rail. The machine adopts the cold forming, cold punching, automatic stack, industrial automation controlling system and precision machining technology, therefore is can run full automatically, including decoiling, forming, cutting to length and stacking. One shift every month can produce 600 tons (max).
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!