| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Colored Glaze Steel |
| Use | ROOF |
| Power | 3KW-20.5KW |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 8000mm*1550mm*1500mm |
| Weight | 4.5T |
| Name | New product 350 highway guardrail roll forming machine |
| Raw material | Ppgi |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Cutting blade material | Cr 12 |
| Color | Customers Requirement |
| Usage | Roofing Accessories |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Warranty | 1 Year |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | New product 350 highway guardrail roll forming machine |
| Certification | CE/ISO9001 |
View Detail Information
Explore similar products
Crash Barrier Highway Guardrail Roll Forming Machine
Automatic Highway Guardrail Roll Forming Machine
Construction Guardrail Roll Forming Machine
Fast Highway Guardrail Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month | Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Condition | New | Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Colored Glaze Steel | Use | ROOF |
| Power | 3KW-20.5KW | Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 8000mm*1550mm*1500mm | Weight | 4.5T |
| Name | New product 350 highway guardrail roll forming machine | Raw material | Ppgi |
| Control system | PLC(imported Brand) | Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated | Cutting blade material | Cr 12 |
| Color | Customers Requirement | Usage | Roofing Accessories |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas | Warranty | 1 Year |
| Production Capacity | 8-12m/min | Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China | Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | New product 350 highway guardrail roll forming machine | Certification | CE/ISO9001 |
| High Light | guardrail roll forming machine ,highway guardrail sheet metal roll forming ,highway guardrail roll forming line | ||
New product 350 highway guardrail roll forming machine
![]()
- Highway guard rail Is a kind of rigid guardrail column continuous cover structure,
- has certain rigidity and flexibility, it is a kind of corrugated steel fence panels to each other by stitching the supporting column and the composition of the continuous structure,
- it uses the subgrade, column, beam deformation waveform to absorb collision energy, and forced out of control vehicle to change direction.
IF you want such needs or professional consultation, pls contact us 7*24 hrs Huazhi Zhao:whatsapp/wechat:+8613784742176
Technical Parameters:
| No. | Item | Specification |
| 1 | Can Formed Material | GI,AI |
| 2 | Equipment operation | Automatic |
| 3 | Voltage | 380V 60Hz 3Phase or as your requirement |
| 4 | Thickness of sheet (mm) | 1.5-3.0mm |
| 5 | Material width(mm) | As your requirement |
| 6 | Cover Width of the sheet after formed | as your drawing |
| 7 | The size of the roll forming machine | 12000mmx1600mmx1400mm |
| 8 | Speed | 6-8m/min |
| 9 | Diameter of shaft | 90mm |
| 10 | Weight of the Machine | 7500-8500KGS |
| 11 | Material of rollers | C45 steel quenched and chromed |
| 12 | Motor brand | Siemens or Guomao |
| 13 | PLC | Siemens or Delta or Mitsubushi |
| 14 | Total power (kw) | 22kw |
| 15 | Power of hydraulic system | 11kw |
| 16 | Power of main molding core | 11kw |
| COMPONENT FOR Roof Sheet Glazed Tiles Roll Forming Machine | |||
| Name | Quantity | Units | |
| Decoiler | 1 | Set | |
| Main Machine | Feeding device | 1 | Set |
| Roll forming system | 1 | Set | |
| Cut Equipment | 1 | Set | |
| Hydraulic system | 1 | Set | |
| Electric control system | 1 | Set | |
| Supporter/Automatic Stacker | 1 | Set | |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Contact us 7*24 hours Huazhi Zhao:whatsapp/wechat:+8613784742176
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!