| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | WALL |
| Power | 18.5-32KW |
| Voltage | 380V |
| Dimension(L*W*H) | 22000*2100*1200mm |
| Weight | 14-16T |
| Advantage | low thermal conductivity |
| Usage | Insulation |
| Production Capacity | 4-6m/min |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | Sandwich Machine |
| Certification | CE/ISO9001 |
View Detail Information
Explore similar products
22000mm Sandwich Panel Roll Forming Machine
Fully Automatic Polyurethane Pu Sandwich Panel Production Line
6m Min Polyurethane Sandwich Panel Roll Forming Machine
5.5KW Wall Roof PU Sandwich Panel Making Machine
Product Specification
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month | Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Condition | New | Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel | Use | WALL |
| Power | 18.5-32KW | Voltage | 380V |
| Dimension(L*W*H) | 22000*2100*1200mm | Weight | 14-16T |
| Advantage | low thermal conductivity | Usage | Insulation |
| Production Capacity | 4-6m/min | Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas | Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China | Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | Sandwich Machine | Certification | CE/ISO9001 |
| High Light | 32KW insulated panel forming machine ,32KW panel forming machine ,32KW sandwich panel forming machine | ||
Joint hidden roof insulated panels forming machine price
Product Description
This production line cost reduced by technical transformation, which has high stiffness, strength, accuracy, and stability; polyurethane sandwich panel production line is used for the continuous production of polyurethane foam sandwich panel, such as polyurethane insulation panel with surface layer of non-woven cloth, cement mortar, kraft paper or aluminum foil. Polyurethane resin, curing agent, and foaming agent are delivered to high-speed mixing head in certain proportion through metering pump, evenly mixed and continuously coat on basal plate by coating head's reciprocating motion, then enter into double crawler machine with plate, foam and cure between the top and bottom layer of heated double crawler machine; when it is cured and shaped, the trimming device on both sides will get it into accurate size.Finally, the sizing following tracing cutting machine cut off it as per preset length.The line is suitable for automatic production of double-side color plate sandwich panel, color plate and soft surface layer sandwich.The whole set of electrical control adopts world's leading system, which has reliable operation and low failure rate;The finished products have high flatness, homogeneous core material density.
Specification
| Condition | New |
| Use | wall |
| Brand Name | Chaoyi |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases
|
| Warranty | One year |
| Roller | 13 roller |
| Type | Sandwich panel production |
| Production Capacity | 4-6m/min |
| Model Number | Chaoyi--Compsite sanwich panel |
| Dimension(L*W*H) | 22000mm*2200mm*1100mm |
| Base | 350H steel |
| Dimater of shaft | 70mm |
| Roller material | High grade 45# Steel, quenching and tempering treatment |
| Cutting type | Hydraulic cutting type |
| Cutting blade | Cr12 |
| Tile Type | Colored Steel |
| Power(W) | 32KW |
| Weight | 12-14t |
| Color | As your request |
| Material thickness | 0.2-0.8mm or As your request |
| Material width | 1000mm or As your request |
| Transmission type | Chain transmission+deceleration motor |
| Automation | Full-automatic |
| Control system | PLC |
| Place of Origin | Hebei, China (Mainland) |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
Prouduct Show
![]()
Packing&Shiping
![]()
![]()
Our Company
![]()
![]()
Chaoyi, Your Choice!
1. Professional in Roll Forming Machine
A. Design. We have our expert engineer to design your machine after the confirmation;
B. Material selection. We focus on every parts of the material, and we have our own workshop for the parts;
C. Assembling and installation. We have many skillful technicians to finish the work;
D. Testing. Before delivery the machine, we will test the machine for hundreds of times, for we can never bear the defects appear.
E. Delivery. We will choose the safe and suitable seaworthy packing to load the machines and protect the goods from the strains of long sea voyage.
2. Reliable After-sales services
A. Oversea after-sales is available;
B. Customers come to our factory for training installation and debugging and maintaining are available;
C. Long-distance online video teaching is available.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!