| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Applicable Industries | Construction works |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | WALL |
| Production Capacity | 4-6m/min |
| Voltage | 380V |
| Dimension(L*W*H) | 22000*2100*1200mm |
| Weight | 14-16T |
| Warranty | 2 years |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts, Engineers available to service machinery overseas |
| Name | High Speed sandwich panel roll forming machine |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Shaft material | 45# Steel Outer Diameter: 75mm |
| Motor brand | Lichao |
| Cutting blade material | Cr12 Steel |
| Thickness | 0.3-0.7mm |
| Feeding width | 1000 Mm |
| Color | Client's Request |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO |
View Detail Information
Explore similar products
32KW Joint Hidden Roof Insulated Sandwich Panel Roll Forming Machine
Fully Automatic Polyurethane Pu Sandwich Panel Production Line
6m Min Polyurethane Sandwich Panel Roll Forming Machine
5.5KW Wall Roof PU Sandwich Panel Making Machine
Product Specification
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month | Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Applicable Industries | Construction works | Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine | Tile Type | Steel |
| Use | WALL | Production Capacity | 4-6m/min |
| Voltage | 380V | Dimension(L*W*H) | 22000*2100*1200mm |
| Weight | 14-16T | Warranty | 2 years |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts, Engineers available to service machinery overseas | Name | High Speed sandwich panel roll forming machine |
| Control system | PLC(imported Brand) | Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Shaft material | 45# Steel Outer Diameter: 75mm | Motor brand | Lichao |
| Cutting blade material | Cr12 Steel | Thickness | 0.3-0.7mm |
| Feeding width | 1000 Mm | Color | Client's Request |
| Port | Tianjin | Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi | Certification | CE/ISO |
| High Light | 22m Sandwich Panel Roll Forming ,Sandwich Panel Roll Forming Machine ,22m roof sheet forming machine | ||
Specification
| Condition | New |
| Use | wall |
| Brand Name | Chaoyi |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Warranty | One year |
| Roller | 13 roller |
| Type | Sandwich panel production |
| Production Capacity | 4-6m/min |
| Model Number | Chaoyi--Compsite sanwich panel |
| Dimension(L*W*H) | 22000mm*2200mm*1100mm |
| Base | 350H steel |
| Dimater of shaft | 70mm |
| Roller material | High grade 45# Steel, quenching and tempering treatment |
| Cutting type | Hydraulic cutting type |
| Cutting blade | Cr12 |
| Tile Type | Colored Steel |
| Power(W) | 32KW |
| Weight | 12-14t |
| Color | As your request |
| Material thickness | 0.2-0.8mm or As your request |
| Material width | 1000mm or As your request |
| Transmission type | Chain transmission+deceleration motor |
| Automation | Full-automatic |
| Control system | PLC |
| Place of Origin | Hebei, China (Mainland) |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!