| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Separated packaged, stable and safe container loading, suitable for long distant sea voyage; your request are available |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Colored Glaze Steel |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Weight | 4.5T |
| Warranty | 1 Year |
| Name | Double Layer Roofing Sheet Roll Forming Machine Manufacturer |
| Raw material | Galvanized Sheet |
| The shaft | 75mm, solid shaft |
| Shaft material | 45# Steel |
| Material of cutting blade | Cr12 Heat Treatment |
| Cutting type | Hydraulic Cutting |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO |
View Detail Information
Explore similar products
Glazed Tile Double Layer Ibr Roof Sheet Forming Machine
Trapezoidal Panel Profile Aluminum Double Layer Roll Forming Machine
Galvanized Ibr Corrugated Roof Sheet Making Machine
16 Steps Roofing Tile Double Layer Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month | Packaging Details | Separated packaged, stable and safe container loading, suitable for long distant sea voyage; your request are available |
| Condition | New | Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Colored Glaze Steel | Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min | Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Weight | 4.5T | Warranty | 1 Year |
| Name | Double Layer Roofing Sheet Roll Forming Machine Manufacturer | Raw material | Galvanized Sheet |
| The shaft | 75mm, solid shaft | Shaft material | 45# Steel |
| Material of cutting blade | Cr12 Heat Treatment | Cutting type | Hydraulic Cutting |
| Control system | PLC(imported Brand) | Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi | Certification | CE/ISO |
| High Light | Double Layer roof tile manufacturing ,12m min Roof tile manufacturing machine ,12m min roofing sheet manufacturing machine | ||
Metal Roofing Sheet Double Layer Making Roll Forming Manufacturing Machine
Application:
Double Layer Roll Forming Machine can separate produce corrugated roof and IBR roof in one line or similar two profiles.
The products are widely used in building
| steel-structure warehouse | plants | supermarkets | shopping malls |
| trade markets | stadiums | holiday villages | sanatoriums |
| hotels | villas | residences | different kinds of greenhouses |
![]()
![]()
Advantage:
available for two profiles roof panel shared one frame, save the cost.
double forming machine
![]()
What is the Technical Parameters?
| No. | Item | Specification |
| 1 | Can Formed Material | PPGI,GI,AI |
| 2 | Equipment operation | Automatic |
| 3 | Material width(mm) | As your requirement |
| 4 | Cover Width of the sheet after formed | as your drawing |
| 5 | The size of the roll forming machine | 7200mmx1600mmx1500mm |
| 6 | Speed | 5-12m/min |
| 7 | Diameter of shaft | 75mm |
| 8 | Weight of the Machine | 4500-5000KGS |
| 9 | Material of rollers | C45 steel quenched and chromed |
| 10 | Power of hydraulic system | 5.5kw |
| 11 | Power of main molding core | 4kw |
![]()
Usage:It is used to support the steel coil and Material of rollers:45# steel,roller surfaces
uncoil it in a turnable way. The steel coil is polishing, hard plating .The polished surface and the
uncoiled by hand. heat treatment towards the molds also can keep the
Loading capacity:5T molding plate surface smooth and not easy to be
Inner diameter: 500-508mm marked when it is being stamped.
![]()
Power:4kw, The target piece's length is adjustable and digit of
Hydraulic oil: 40# it can be adjusted.Computed mode has
hydraulic oil into the hydraulic oil tank , the pump two modes: automatic and manual one.
drive the cutter machine to begin the cutting job. The system is easy to operate and use
![]()
Material of the cutting:Cr12Mov with quenched It adopts welded steel and supported roller to
treatment.It can decide cut panel dimension transmit the products,which is used to collect
according to the hydraulic drive and PLC computer the finished products.
control system.
![]()
![]()
FAQ:
1 Q:How to place an order?
A: Inquiry---confirm the profile drawings and price----confirm the PI---arrange the deposit or L/C---then OK
2 Q:How to visit our company?
A:1. Fly to Beijing airport: By high speed train From Beijing Nan to Cangzhou Xi (1 hour),then we can pick up you.
2. Fly to Shanghai Airport: By high speed train From Shanghai Hongqiao to Cangzhou Xi(4.5 hours),then we can pick up you.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!