| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Separated packaged, stable and safe container loading, suitable for long distant sea voyage; your request are available |
| Type | Tile Forming Machine |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 8000mm*1550mm*1500mm |
| Weight | 4.5T |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Online support, Field installation, commissioning and training, Video technical support, Engineers available to service machinery overseas |
| Raw material | Galvanized Sheet |
| Shaft material | 45# Steel |
| Advantage | automatic operation |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO |
View Detail Information
Explore similar products
Glazed Tile Double Layer Ibr Roof Sheet Forming Machine
12m Min Sheet Double Layer Roof Tile Manufacturing Machine
Galvanized Ibr Corrugated Roof Sheet Making Machine
16 Steps Roofing Tile Double Layer Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month | Packaging Details | Separated packaged, stable and safe container loading, suitable for long distant sea voyage; your request are available |
| Type | Tile Forming Machine | Production Capacity | 8-12m/min |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases | Dimension(L*W*H) | 8000mm*1550mm*1500mm |
| Weight | 4.5T | Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Online support, Field installation, commissioning and training, Video technical support, Engineers available to service machinery overseas | Raw material | Galvanized Sheet |
| Shaft material | 45# Steel | Advantage | automatic operation |
| Port | Tianjin | Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi | Certification | CE/ISO |
| High Light | 12m min Profile Double Layer Roll Forming machine ,Trapezoidal Double Layer Roll Forming ,Trapezoidal profile roll forming machine | ||
Trapezoidal Panel Profile Sheets Steel Former Aluminum Roof Tile Making Machine Equipment Roll Forming Machine Prices
echnical Parameters:
| Material Spec | Colored Steel Sheet; Galvanized Steel Sheet |
| Thickness of Coil Sheet | 0.3-0.8mm |
| Main Motor Power | 5.5KW |
| Forming Speed | 15-18M/MIN |
| Hydraulic Station Power | 5.5 KW |
| Quantity of Stands | 17 Stands |
| Hydraulic Pressure | 10-12Mpa |
| Controlling System | PLC |
| Index Error of Length | 10M ± 2mm |
| Total Weight | About 80000KGS |
| Voltage | 380V 3 Phase 60Hz or At Buyers Requirement |
![]()
Application:
This roll forming machine can separately produce corrugated roof and IBR roof in one line.
The products are widely used in building the steel-structure large-scale warehouse,
plants, supermarkets, shopping malls, trade markets, stadiums, holiday villages,
sanatoriums, hotels, villas, residences, and different kinds of greenhouses.
Advantage:
available for two profiles roof panel shared one frame, save the cost.
1) Used to produce different roof panels and wall panels
2) Produced panels have such advantages as below:
a) Fine profile
b) Attractive color
c) Agile connecting
d) Slightly curved
3) dual-level roll forming machine
4) We can design and manufacture different type of it to hit your particular profiles
![]()
Usage:It is used to support the steel coil and Material of rollers:45# steel,roller surfaces
uncoil it in a turnable way. The steel coil is polishing, hard plating .The polished surface and the
uncoiled by hand. heat treatment towards the molds also can keep the
Loading capacity:5T molding plate surface smooth and not easy to be
Inner diameter: 500-508mm marked when it is being stamped.
![]()
Power:4kw, The target piece's length is adjustable and digit of
Hydraulic oil: 40# it can be adjusted.Computed mode has
hydraulic oil into the hydraulic oil tank , the pump two modes: automatic and manual one.
drive the cutter machine to begin the cutting job. The system is easy to operate and use
![]()
Material of the cutting:Cr12Mov with quenched It adopts welded steel and supported roller to
treatment.It can decide cut panel dimension transmit the products,which is used to collect
according to the hydraulic drive and PLC computer the finished products.
control system.
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!