| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Tile Type | Colored Glaze Steel |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 8000mm*1550mm*1500mm |
| Warranty | 2 years |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts, Engineers available to service machinery overseas |
| Name | Fully Automatic Corrugated Roof Panel Cold Roll Forming Machine |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Color | Customers Requirement |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 |
View Detail Information
Explore similar products
Roofing Corrugated Sheet Roll Forming Machine Line
Metal Roofing Tile Corrugated Sheet Roll Forming Machine
12m Min Ppgi Roofing Sheet Manufacturing Machine
8m Min 1mm Sheet Metal Roll Forming Machines
Product Specification
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month | Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Tile Type | Colored Glaze Steel | Production Capacity | 8-12m/min |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases | Dimension(L*W*H) | 8000mm*1550mm*1500mm |
| Warranty | 2 years | After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts, Engineers available to service machinery overseas |
| Name | Fully Automatic Corrugated Roof Panel Cold Roll Forming Machine | Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated | Color | Customers Requirement |
| Place of Origin | Hebei, China | Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 | ||
| High Light | Corrugated Cold Roll Forming Machine ,Automatic Cold Roll Forming Machine ,chain drive roll forming machine | ||
General Machine Parameters
| Suitable material | PPGI/PPGL/GI/Aluminium |
| Machine Sizes | 8500mm×1500mm×1300mm |
| Main motor power | 5.5KW with Cycloidal reducer |
| Hydraulic station power | 4KW |
| Hydraulic oil | 36# |
| Thickness of material | 0.3mm~0.8mm |
| Diameter of principal axis | Φ70mm |
| Material expand width | 1000-1200mm |
| Electric tension | 380V 3phase 50HZ~60HZ or as your request |
| Material of roller | High grade 45# forged steel,quenched and hard chromed 0.05mm |
| Rolling galvanization thickness | 0.05mm |
| Processing speed | 12-16m/min |
| Processing precision within | 10m+/-1.00mm |
| Material of cutting blade | Cr12 Mov with quenched treatment |
| Kind of drive | 1 inch chain link bearing model 6210 |
| Roller station | 16 Steps / 16 Steps |
3. Computer Control Carbinet (English/Russian Text Screen)
| PLC | “Mitsubishi”/"Delta" |
| Length Controller | “OMRON” |
| Switch | CHNT |
| Frequency Changer | "Sanjing" |
![]()
![]()
![]()
Contact us 24 hours Huazhi
![]()
![]()
- 1.Nude,with waterproof cloth and stow-wood.Imported computer control system packed with waterproof cloth and card board.
- 2.This producing line is maintained free of charge for 18 months.When the machine is used in China,we will install and debug the machine for free;if it is used at abroad,we will send the professional technician to debug.Buyers should take all the fees for technicians travelling abroad.
- 3.All the parts in the roll forming machine is free to maintain all the life,if in 18 months our company bear the cost for exchanged the broken part like the new parts cost and express cost,if more than 18 month,we also free to maintain the broken parts but for send the new parts,the buyer need bear the express cost.
- 4.When ship the roll forming machine,We will also send one set CD and specification(Chinese and English) to you with the machine,they can teach you how to operater the machines.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!