| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Corrugated Iron Sheet Roofing Tile Making Roll Forming Machine |
| Material Thickness | 0.3-0.7mm |
| Power | 4.0 KW |
| Speed | 8-16 m/min |
| Voltage | As customer requirement |
| Feeding width | 1000mm |
| Tile Type | Steel |
| Use | Roof |
| Type | Tile Forming Machine |
| Roll material | 45# high grade steel |
| Drive mode | Chain |
| Feature | high speed,low energy consumption |
| Machinery Test Report | Provided |
| After-sales Service | Online support, Field installation, commissioning and training |
| Warranty | 2 Years |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Roofing Corrugated Sheet Roll Forming Machine Line
Automatic Corrugated Cold Roll Forming Machine
12m Min Ppgi Roofing Sheet Manufacturing Machine
8m Min 1mm Sheet Metal Roll Forming Machines
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days | Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Corrugated Iron Sheet Roofing Tile Making Roll Forming Machine | Material Thickness | 0.3-0.7mm |
| Power | 4.0 KW | Speed | 8-16 m/min |
| Voltage | As customer requirement | Feeding width | 1000mm |
| Tile Type | Steel | Use | Roof |
| Type | Tile Forming Machine | Roll material | 45# high grade steel |
| Drive mode | Chain | Feature | high speed,low energy consumption |
| Machinery Test Report | Provided | After-sales Service | Online support, Field installation, commissioning and training |
| Warranty | 2 Years | Certification | CE |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Roofing Tile Corrugated Sheet Roll Forming ,metal roofing sheets making machine ,4.0 KW Corrugated machine for roofing sheet | ||
Corrugated Iron Sheet Roofing Tile Making Roll Forming Machine
The finished product of Corrugated Iron Sheet Roofing Tile Making Roll Forming Machine is widely used in the construction of various industrial plants, villages, warehouses, supermarkets, hotels, exhibition, family construction, shopping malls shutter doors and etc. Corrugated Iron Sheet Roofing Tile Making Roll Forming Machine
The company is specialized in manufacturing Color steel forming machinery, C and Z purling machine, Glazed tile forming machine, steel structural floor panel roll forming machine, sandwich panel roll forming machine, highway guardrail forming machine, downspout forming machine, car panel roll forming machine, roll shutter door roll forming machine, sheet slitting equipment, and other equipment accessories.
Corrugated Iron Sheet Roofing Tile Making Roll Forming Machine
- Color Steel Sheet Roll Forming Machine processing galvanized steel thickness 0.3-0.7mm,more customers use 1250mm,1200mm,1000mm coil.We can customized it as your request.
- Color Steel Sheet Roll Forming Machine can stable and long time working to satisfied high quantity production.Machine working speed is 10-15m/min.
- You can setting length and pieces in PLC,then the roll forming machine can automatic working.It is only need one or two workers.
- Every roll forming machine everyday working about 8 hours.Workers should be everyday clean the machine and add oil.
Parameter
| Suitable Raw Material | 0.3-0.7mm, Color steel coil, Galvanized coil, Aluminized zinc coil or as your request |
| Under Frame | 300 H-beam |
| Sidewall | 16mm |
| Roller | High grade 45# steel, processed by CNC lathe, hardening and tempering, polishing, hard chrome plated 0.05-0.07mm, with keyway |
| Shaft | 70mm,solid, finish turning, cylindrical grinding, with keyway |
| Forming Stations | 24 rows |
| Cutting Blade | Cr12Mov, quenching 58-62°, double oil cylinder |
| Chain | 1 inch |
| Main Motor | 5.5kw, Lichao, Shanghai, with reducer |
| PLC | DELTA, TAIWAN |
Machine List
| No. | Name | Qty |
| 1. | De-coiler | 2 Set |
| 2. | Roll Forming Machine | 1 Set |
| 3. | Hydraulic Cutting Device | 1 Set |
| 4. | PLC Control Box | 1 Set |
| 5. | Hydraulic Pump | 1 Set |
| 6. | Stacker | 1 Set |
![]()
![]()
![]()
FAQ
Q1. What are the main key points for selecting right machines?
A1: Whole structure,Roller Shaft,Roller Material,Motor&Pump,and Control system. As the new buyer, please kindly know that price not the final point.
Good quality is for long-term business cooperation.
Q2. Can you provide OEM service for roll forming machine?
A2: Yes, most of cold roll forming machine need to be customized as detailed request, because raw material , size , production usage, machine speed, then machine specification will be some different.
Q3. What’s your standard trade terms ?
A2: We can provide the technical offer with FOB,CFR,CIF,Door to Door and so on. Please kindly tell the detailed port name for competitive ocean freight.
Q4. How about the quality control?
A4: Our company adopts 6S system to control every part with passed ISO9001:2000, CE,TUV/BV(Alibaba) Certificate.
Q5. How about the after-sale service?
A5: We provide 24 months free warranty and free technical support for the whole life of any machine. During warranty period, if parts still broken, we can send the new ones freely.
Q6. If I am in Beijing,Shanghai or Guangzhou,how to visit your company?
A6: 1) BeiJing South Statioin to Cangzhou West Station (by fast train 1 hour).
2) Shanghai Hongqiao to Cangzhou West (4.5 hours)
3) Guangzhou Airport to Tianjin ,then Tianjin to Cangzhou West
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!