| Supply Ability | 25 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Applicable Industries | Construction works |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 5.5m*0.9m*1.2m |
| Weight | about 3.5T |
| Warranty | 2 years |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts |
| Product name | Light Steel Keel Villa Roll Forming Machine |
| Raw material | Ppgi |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Cutting blade material | Cr 12 Mov |
| Control system | Fully Automatic |
| Plc | DETLA |
| Application | Building Construction |
| Usage | Steel Construction |
| Color | Clients' Requirements |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO |
View Detail Information
Explore similar products
8m Min Metal Sheet Light Steel Keel Roll Forming Machine
Automatic Light Weight Drywall Light Steel Keel Roll Forming Machine
5.5m 20.5KW Light Gauge Steel Framing Machines
Metal Stud And Track Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 25 Set/Sets per Month | Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Applicable Industries | Construction works | Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine | Tile Type | Steel |
| Use | ROOF | Production Capacity | 8-12m/min |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases | Dimension(L*W*H) | 5.5m*0.9m*1.2m |
| Weight | about 3.5T | Warranty | 2 years |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts | Product name | Light Steel Keel Villa Roll Forming Machine |
| Raw material | Ppgi | Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged | Cutting blade material | Cr 12 Mov |
| Control system | Fully Automatic | Plc | DETLA |
| Application | Building Construction | Usage | Steel Construction |
| Color | Clients' Requirements | Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China | Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO | ||
| High Light | Keel Cold Roll Forming Machine ,Auto Shearing Cold Roll Forming ,Keel sheet metal roll forming machines | ||
Small Steel Framing Cold Roll Forming Machine With Automatic Shearing System
| Specification of light gauge steel framing machine | |
| Material | |
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Feeding width | 89mm/140mm/150mm |
| Applicable material | GI/PPGI/AL |
| Manual Un-coiler | |
| Max Capacity | 2.5 Ton |
| Features | Manual with brake |
| Main Forming System | |
| Motor Power | 4 KW forming system |
| Roller material | 45# steel , precision machined, mirror treatment, coatd with rigid chrom |
| Main forming shaft | Φ70mm, 45# tempering steel |
| Frame | 350H steel plate welding |
| Forming station | 11-13 stations |
| Transmission | by chain-and-gear |
| Measuring accuracy | +/- 2 mm/M |
| Producing speed | 4-12m/min |
| Working procedure | decoilering--forming--moulding--cutting--product finished |
| Hydraulic Cutting Device | |
| Cutting way | Post cut, stop to cutting |
| Cutting material | Cr12 with harded quenched and tempered, two piece of cutting blades |
| Motor power of Oil pump station | 4KW |
Decoiling---Guiding---Forming---Measurin---Cuttingl---Product Finished
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production.We are specialized in producing all kinds of roll forming machines such as Corrugated Sheet Roll Forming Machine, Glazed Tile Roll Forming Machine, Double Layer Roll Forming Machine, Three Layer Roll Forming Machine, Sandwich Panel Roll Forming Machine, C/Z/U Purline Roll Forming Machine, etc. There are professional engineers and workers to design and produce according to your need.
![]()
![]()
1.Does one machine can only produce one style panel profile?
Not exactly.For wider and double layer making machine. It can produce more than kinds of panels.
2.Do you sell only standard machines?
No, most of our machines are built according to customers specifications, using top brand name components.
3.What can you do if the machine broken?
Our machine's warranty period is 12months,if the broken parts can't repair,we can send the new parts replace the broken parts,but you need pay the express cost yourself.if after warranty period,we can through consultation to solve the problems,and we supply the technical support for the whole life of the equipment.
4. How to visit your company?
a.Fly to Beijing airport: By high speed train From Beijing Nan to Cangzhou Xi (1 hour), then we can pick up you.
b. Fly to Shanghai Airport: By high speed train From Shanghai Hongqiao to Cangzhou Xi(4.5 hours), then we can pick up you.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!