| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Customized metal stud and track roll forming machine: 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with water-proof plastic) |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | ROOF |
| Power | 5.5KW |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 3.0m*0.9m*1.2m |
| Weight | about 3.5T |
| Name | Customized metal stud and track roll forming machine |
| Raw material | Galvanized Sheet |
| Thickness | 0.3-1.0mm |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Shaft material | High Grade No.45 Steel |
| Roller material | Cr12 Steel Quenched |
| Cutting type | Hydraulic Cutting |
| Cutting blade material | Cr 12 Mov |
| Color | Client's Request |
| Usage | Construction |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Warranty | 1 Year |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | Customized metal stud and track roll forming machine |
| Certification | CE/ISO |
View Detail Information
Explore similar products
8m Min Metal Sheet Light Steel Keel Roll Forming Machine
Automatic Light Weight Drywall Light Steel Keel Roll Forming Machine
5.5m 20.5KW Light Gauge Steel Framing Machines
Automatic Shearing Small Steel Framing Keel Cold Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month | Packaging Details | Customized metal stud and track roll forming machine: 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with water-proof plastic) |
| Condition | New | Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel | Use | ROOF |
| Power | 5.5KW | Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 3.0m*0.9m*1.2m | Weight | about 3.5T |
| Name | Customized metal stud and track roll forming machine | Raw material | Galvanized Sheet |
| Thickness | 0.3-1.0mm | Control system | PLC(imported Brand) |
| Shaft material | High Grade No.45 Steel | Roller material | Cr12 Steel Quenched |
| Cutting type | Hydraulic Cutting | Cutting blade material | Cr 12 Mov |
| Color | Client's Request | Usage | Construction |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas | Warranty | 1 Year |
| Production Capacity | 8-12m/min | Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China | Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | Customized metal stud and track roll forming machine | Certification | CE/ISO |
| High Light | metal stud and track roll forming ,metal stud roll forming machinery ,Keel steel frame roll forming machine | ||
Customized metal stud and track roll forming machine
| No. | Technical Specification | |
| 1 |
Manual Uncoiler | Usage:It is used to support the steel coil and uncoil it in a turnable way. The steel coil is uncoiled by hand. Loading capacity:5T Inner diameter: 500-508mm |
| 2 | Feeding Table | Put the raw material(steel plate) through the beach to manufacture and process, it can guarantee that the products are neat, parallel and everything is uniformity. Please refer to the equipment regulation to know the function of locate angle iron. |
| 3 | Hydraulic System | Power:4kw,Hydraulic oil: 40# hydraulic oil into the hydraulic oil tank ,the pump drive the cutter machine to begin the cutting job. |
| 4 | Control Cabinet | The target piece`s length is adjustable and digit of it can be adjusted. Computed mode has two modes: automatic and manual one. The system is easy to operate and use. PLC:EURA |
| 5 | Cutting System | It adopts the hydraulic drive and automatic location to decide the dimension and cut the target products. Material of blades: Cr12,quenching treatment |
| 6 | Main Roll Forming Machine | Material of rollers:45# steel,roller surfaces polishing, hard plating , The polished surface and the heat treatment towards the molds also can keep the molding plate surface smooth and not easy to be marked when it is being stamped. |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!