| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with water-proof plastic) 3.PLC contral system and motor pump are packed in wo |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | ROOF |
| Power | 3KW-20.5KW |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 5.5m*0.9m*1.2m |
| Weight | about 3.5T |
| Name | Light steel channel angle iron roll forming machine |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Raw material | Galvanized Sheet |
| Usage | inside/outside decoration |
| Material of rollers | CR 12 Quenched HRC 58-62 |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Cutting type | Hydraulic Cutting |
| Cutting blade material | Cr 12 High Grade Steel |
| function | Steel Roof |
| Color | Client's Request |
| Warranty | 1 Year |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | Light steel channel angle iron roll forming machine |
| Certification | CE/ISO9001 |
View Detail Information
Explore similar products
8m Min Metal Sheet Light Steel Keel Roll Forming Machine
Automatic Light Weight Drywall Light Steel Keel Roll Forming Machine
5.5m 20.5KW Light Gauge Steel Framing Machines
Metal Stud And Track Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month | Packaging Details | 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with water-proof plastic) 3.PLC contral system and motor pump are packed in wo |
| Condition | New | Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel | Use | ROOF |
| Power | 3KW-20.5KW | Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 5.5m*0.9m*1.2m | Weight | about 3.5T |
| Name | Light steel channel angle iron roll forming machine | Control system | PLC(imported Brand) |
| Raw material | Galvanized Sheet | Usage | inside/outside decoration |
| Material of rollers | CR 12 Quenched HRC 58-62 | Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Cutting type | Hydraulic Cutting | Cutting blade material | Cr 12 High Grade Steel |
| function | Steel Roof | Color | Client's Request |
| Warranty | 1 Year | Production Capacity | 8-12m/min |
| Place of Origin | Hebei, China | Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | Light steel channel angle iron roll forming machine | Certification | CE/ISO9001 |
| High Light | Iron Light Steel Keel Roll Forming ,Channel Light Steel Keel Roll Forming ,Keel Roll Forming Machine | ||
Light steel channel angle iron roll forming machine
Product Description
Light steel keel is one kind of new type of construction material, which is widely used in hotel, departure lounge, sation, playground, shopping mall, factory, office building, old building reconstruction, inner decoration, and ceiling. The suspended ceiling of light steel keel is light weight, hight strength, waterproof, anti-shock, dustproof, sound insulation, sound absorption, constant temperature as well as short building period and easy installation.
Technical Parameter:
| Suitable material | PPGI/Aluminium sheet/galvanized sheet/various sheet plates |
| Thickness of coil sheet | 0.2-0.5mm |
| Straightening | up 3 down 4 |
| Profile | C type drywall |
| Material of main frame | 50*10 |
| Diameter of Soild shaft | 50mm, high grade 45# steel |
| Roller | Cr12, quenched and tempered treatment |
| Memorial Archway | 30mm, 45# steel plate |
| Forming station | 12 rows |
| Power of main motor | Servo motor |
| Sidewall connection bar | 25mm, zinc plated |
| Forming speed | About 30-50m/min |
| Hydraulic pump station | 4.0 kw, 40# hydraulic oil |
| PLC | DELTA(TAIWAN)/Mitsubishi |
| Material of razor blades | Cr 12, quenching 58-62℃ |
| Frequency converter | It has the advantage of slowing down before cutting, to ensure the length accuracy ±1mm, far better than industrial standard ±3mm. |
| Switch | CHNT |
| Frequency changer | SAJ |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!