| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Colored Glaze Steel |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 8000mm*1550mm*1500mm |
| Weight | 4.5T |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts, Field installation, commissioning and training, Engineers available to service machinery overseas |
| Name | Galvanized steel C channel cold roll forming machine |
| Raw material | Ppgi |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Cutting blade material | Cr 12 |
| Color | Customers Requirement |
| Usage | Roofing Accessories |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 |
| Place of Origin | Hebei, China |
View Detail Information
Explore similar products
Auto Change Channel Cz Purlin Roll Forming Machine
Light Steel Keel U Z C Purlin Roll Forming Machine
C Z Purlin Profile Cold Roll Forming Machine
Building Steel Auto U C Z Purlin Channel Rolling Machine
Product Specification
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month | Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Condition | New | Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Colored Glaze Steel | Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min | Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 8000mm*1550mm*1500mm | Weight | 4.5T |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts, Field installation, commissioning and training, Engineers available to service machinery overseas | Name | Galvanized steel C channel cold roll forming machine |
| Raw material | Ppgi | Control system | PLC(imported Brand) |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated | Cutting blade material | Cr 12 |
| Color | Customers Requirement | Usage | Roofing Accessories |
| Brand Name | Chaoyi | Certification | CE/ISO9001 |
| Place of Origin | Hebei, China | ||
| High Light | plc purlin roll former ,ppgi purlin roll former ,ppgi cz purlin roll forming machine | ||
C Z Shaped Steel Purlin Interchangeable Roll Forming Machine
This C/Z Quick Interchangeable Roll Forming Machine adopts a special structure. The rollers for C&Z are changed very quickly without dismantle any parts . One machine can produce all specifications of C/Z/U purlins . Crimples are optional to increase rigidity of purlins. The width of the purlins can be automatically adjusted by PLC. If you need more economy then can be handle wheel adjusting as well. This machine we adopt Post-cutting and punching system, only need one cutting to make more size, the cutting blades can move up and down, left and right to save time to change blades.
Technical Parameters:
| No. | Item | Specification |
| 1 | Can Formed Material | PPGI,GI,AI |
| 2 | Equipment operation | Automatic |
| 3 | Voltage | 380V 60Hz 3Phase or as your requirement |
| 4 | Thickness of sheet (mm) | 1.0-1.5mm |
| 5 | Material width(mm) | As your requirement |
| 6 | Cover Width of the sheet after formed | as your drawing |
| 7 | The size of the roll forming machine | 7500mmx1000mmx1000mm |
| 8 | Speed | 8-15m/min |
| 9 | Diameter of shaft | 75mm |
| 10 | Weight of the Machine | 2500-4000KGS |
| 11 | Material of rollers | C45 steel quenched and chromed |
| 12 | Motor brand | Siemens or Guomao |
| 13 | PLC | Siemens or Delta or Mitsubushi |
| 14 | Total power (kw) | 11kw |
| 15 | Power of hydraulic system | 5.5kw |
| 16 | Power of main molding core | 5.5kw |
![]()
| COMPONENT FOR Roof Sheet Glazed Tiles Roll Forming Machine | |||
| Name | Quantity | Units | |
| Decoiler | 1 | Set | |
| Main Machine | Feeding device | 1 | Set |
| Roll forming system | 1 | Set | |
| Cut Equipment | 1 | Set | |
| Hydraulic system | 1 | Set | |
| Electric control system | 1 | Set | |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!