| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage |
| Applicable Industries | Home Use, Construction works |
| Condition | New |
| Type | Glazed tile roll forming machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | ROOF |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 7000mm*1450mm*1500mm |
| Weight | 4.5T |
| Warranty | 2 years |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts, Video technical support, Engineers available to service machinery overseas |
| Key Selling Points | Long Service Life |
| Name | Automatic glazed tile roof sheet roll forming machine |
| Raw material | Ppgi |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Cutting blade material | Cr 12 |
| Cutting type | Automatic Hydraulic Cutting |
| Main frame | 300H Steel |
| Color | Customers Requirement |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 |
View Detail Information
Explore similar products
Steel Glazed Profile Roll Forming Machine
5.5KW Color Coated Panel Corrugated Roof Sheet Making Machine
10Mpa 15 Steps Roller Glazed Tile Roll Forming Machine
Ppgi Metal Glazed Tile Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month | Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage |
| Applicable Industries | Home Use, Construction works | Condition | New |
| Type | Glazed tile roll forming machine | Tile Type | Steel |
| Use | ROOF | Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 7000mm*1450mm*1500mm | Weight | 4.5T |
| Warranty | 2 years | After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts, Video technical support, Engineers available to service machinery overseas |
| Key Selling Points | Long Service Life | Name | Automatic glazed tile roof sheet roll forming machine |
| Raw material | Ppgi | Control system | PLC(imported Brand) |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged | Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Cutting blade material | Cr 12 | Cutting type | Automatic Hydraulic Cutting |
| Main frame | 300H Steel | Color | Customers Requirement |
| Production Capacity | 8-12m/min | Port | Tianjin |
| Place of Origin | China | Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 |
Automatic glazed tile roof sheet roll forming machine
The finished product of Alibaba Automatic Glazed Tile Roof Sheet Roll Forming Machine is widely used in the construction of various industrial plants, villages, warehouses, supermarkets, hotels, exhibition, family construction, shopping malls shutter doors and etc. It has the advantage of beautiful, classical appearance and grace taste. High Quality Color Steel Building Material Roll Forming Machinery.
| Suitable Raw Material | 0.3-0.8mm, Color steel coil, Galvanized coil, Aluminized zinc coil or as your request |
| Under Frame | 350 H-beam |
| Sidewall | 16mm |
| Roller | High grade 45# steel, processed by CNC lathe, hardening and tempering, polishing, hard chrome plated 0.05-0.07mm, with keyway |
| Shaft | 70mm, solid, finish turning, cylindrical grinding, with keyway |
| Forming Stations | 13 rows |
| Cutting blade | Cr12Mov, quenching 58-62°, double oil cylinder |
| Chain | 1 inch |
| Main Motor | 5.5kw, Lichao, Shanghai, with reducer |
| PLC | DELTA, TAIWAN |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Q1. What are the main key points for selecting right machines?
A1: Whole structure,Roller Shaft,Roller Material,Motor&Pump,and Control system. As the new buyer, please kindly know that price not the final point.
Good quality is for long-term business cooperation.
Q2. Can you provide OEM service for roll forming machine?
A2: Yes, most of cold roll forming machine need to be customized as detailed request, because raw material , size , production usage, machine speed, then machine specification will be some different.
Q3. What’s your standard trade terms ?
A2: We can provide the technical offer with FOB,CFR,CIF,Door to Door and so on. Please kindly tell the detailed port name for competitive ocean freight.
Q4. How about the quality control?
A4: Our company adopts 6S system to control every part with passed ISO9001:2000, CE,TUV/BV(Alibaba) Certificate.
Q5. How about the after-sale service?
A5: We provide 18 months free warranty and free technical support for the whole life of any machine. During warranty period, if parts still broken, we can send the new ones freely.
Q6. If I am in Beijing,Shanghai or Guangzhou,how to visit your company?
A6: 1) BeiJing South Statioin to Cangzhou West Station (by fast train 1 hour).
2) Shanghai Hongqiao to Cangzhou West (4.5 hours)
3) Guangzhou Airport to Tianjin ,then Tianjin to Cangzhou West
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!