| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Metal steel corrugated double deck roof sheet forming machine sheet roof roll forming machine |
| Type | Tile Forming Machine |
| Speed | 8-16 m/min |
| Shaft | 70mm |
| Cutting type | Hydraulic type |
| Cutting blade | Cr12 |
| Control Syetem | PLC |
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Roll material | 45# high grade steel |
| Drive mode | Chain |
| Language system | Chinese, English |
| Voltage | As customer requirement |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Retail |
| Warranty | 2 Years |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | roofing roll forming machine |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Zinc Sheet Galvanized Iron Corrugated Taiwan Metal Roof Roll Forming Machine
Chain Drive Fullyautomatic Metal Roof Roll Forming Machine
Galvanized Manual Plc Cold Roll Forming Machine
Hydraulic Cutting Trapezoidal Detla Metal Roof Roll Forming Machine
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days | Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Metal steel corrugated double deck roof sheet forming machine sheet roof roll forming machine | Type | Tile Forming Machine |
| Speed | 8-16 m/min | Shaft | 70mm |
| Cutting type | Hydraulic type | Cutting blade | Cr12 |
| Control Syetem | PLC | Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Roll material | 45# high grade steel | Drive mode | Chain |
| Language system | Chinese, English | Voltage | As customer requirement |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Retail | Warranty | 2 Years |
| Brand Name | Chaoyi | Model Number | roofing roll forming machine |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
| High Light | chain drive corrugated roll forming machine ,chain drive corrugated sheet making machine ,plc corrugated roll forming machine | ||
Roll forming machine is composed of unwinding, forming, and post-forming cutting. The color panels produced by the production of flat and beautiful appearance, uniform paint pattern, high strength, and durability are widely used in industrial and civil buildings, such as workshops, warehouses, gymnasiums, exhibition halls, theaters, etc. Faces and walls.
1. Features of Roof/Wall Panel Roll forming Machine:
Different roof/wall panel cold rollformer can produce different shapes of steel roof wall sheets according to the client's profile drawings and requirements.
We can also supply the customized machines
2. Applications of Roof/Wall Panel Roll forming Machine:
The finished products are used as the roof and walls of gymnasiums, airports, theatres, factories, warehouses, garages, exhibition centers etc.
| Suitable Raw Material | 0.3-0.6mm, Color steel coil, Galvanized coil, Aluminized zinc coil or as your request |
| Under Frame | 300 H-beam |
| Sidewall | 14mm |
| Roller | High grade 45# steel, processed by CNC lathe, hardening and tempering, polishing, hard chrome plated 0.05-0.07mm, with keyway |
| Shaft | 70mm, finish turning, cylindrical grinding, with keyway |
| Forming Stations | 13 rows |
| Cutting blade | Cr12Mov, quenching 58-62°, double oil cylinder |
| Chain | 1 inch |
| Main Motor | 5.5kw, Lichao, Shanghai, with reducer |
| PLC | DELTA, TAIWAN |
| No. | Name | Qty |
| 1. | De-coiler | 1 Set |
| 2. | Roll Forming Machine | 1 Set |
| 3. | Hydraulic Cutting Device | 1 Set |
| 4. | PLC Control Box | 1 Set |
| 5. | Hydraulic Pump | 1 Set |
| 6. | Stacker | 1 Set |
![]()
![]()
![]()
![]()
Q1. What are the main key points for selecting right machines?
A1: Whole structure,Roller Shaft,Roller Material,Motor&Pump,and Control system. As the new buyer, please kindly know that price not the final point.
Good quality is for long-term business cooperation.
Q2. Can you provide OEM service for roll forming machine?
A2: Yes, most of cold roll forming machine need to be customized as detailed request, because raw material , size , production usage, machine speed, then machine specification will be some different.
Q3. What’s your standard trade terms ?
A2: We can provide the technical offer with FOB,CFR,CIF,Door to Door and so on. Please kindly tell the detailed port name for competitive ocean freight.
Q4. How about the quality control?
A4: Our company adopts 6S system to control every part with passed ISO9001:2000, CE,TUV/BV(Alibaba) Certificate.
Q5. How about the after-sale service?
A5: We provide 18 months free warranty and free technical support for the whole life of any machine. During warranty period, if parts still broken, we can send the new ones freely.
Q6. If I am in Beijing,Shanghai or Guangzhou,how to visit your company?
A6: 1) BeiJing South Statioin to Cangzhou West Station (by fast train 1 hour).
2) Shanghai Hongqiao to Cangzhou West (4.5 hours)
3) Guangzhou Airport to Tianjin ,then Tianjin to Cangzhou West
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!