| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Zinc Sheet galvanized iron Metal corrugated Roofing Sheet Roll Forming Machinemachine price |
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Speed | 8-16m/min |
| Shaft | 70mm |
| Cutting blade | Cr12 |
| Type | Tile Forming Machine |
| Drive mode | Chain |
| Control Syetem | PLC |
| Voltage | 380V 50Hz 3Phase |
| Roll material | high grade 45# steel |
| Language system | Chinese, English |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Retail |
| Warranty | 2 Years |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | roofing roll forming machine |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Chain Drive Fullyautomatic Metal Roof Roll Forming Machine
Plc Hydraulic Type Chain Drive Corrugated Roll Forming Machine
Galvanized Manual Plc Cold Roll Forming Machine
Hydraulic Cutting Trapezoidal Detla Metal Roof Roll Forming Machine
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days | Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Zinc Sheet galvanized iron Metal corrugated Roofing Sheet Roll Forming Machinemachine price | Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Speed | 8-16m/min | Shaft | 70mm |
| Cutting blade | Cr12 | Type | Tile Forming Machine |
| Drive mode | Chain | Control Syetem | PLC |
| Voltage | 380V 50Hz 3Phase | Roll material | high grade 45# steel |
| Language system | Chinese, English | Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Retail |
| Warranty | 2 Years | Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | roofing roll forming machine | Certification | CE |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | taiwan metal roof roll forming machine ,galvanised metal roof roll forming machine ,chain drive corrugated iron rolling machine | ||
Cangzhou Chaoyi Roll Forming Machinery Co., Ltd. is a colligated enterprise including the design, manufacture and sales Roll forming machine .
As for the Roll Forming Machine, with 15 years of experience and accumulation, our machines have been welcomed by our clients for high precision, high stability and low malfunction rate. They are exported to the USA, Kazakhstan, Romania, India, etc.
New Century, New Situation, we Pursuit Of "First Rate Quality, Reasonable Prices And Comprehensive After Sales Service" Offers Both Potential And Long-Standing Clients Confidence In Our Company. Our Aim Is To Build The Bridge Between You And Local Manufacturers With Our Reliable, Experienced And Professional Services. If You Are Interested In Any Of Our Products, Please Contact Us With Details Of Your Specific Requirements.
| Suitable Raw Material | 0.3-0.6mm, Color steel coil, Galvanized coil, Aluminized zinc coil or as your request |
| Under Frame | 300 H-beam |
| Sidewall | 14mm |
| Roller | High grade 45# steel, processed by CNC lathe, hardening and tempering, polishing, hard chrome plated 0.05-0.07mm, with keyway |
| Shaft | 70mm, finish turning, cylindrical grinding, with keyway |
| Forming Stations | 13 rows |
| Cutting blade | Cr12Mov, quenching 58-62°, double oil cylinder |
| Chain | 1 inch |
| Main Motor | 5.5kw, Lichao, Shanghai, with reducer |
| PLC | DELTA, TAIWAN |
| No. | Name | Qty |
| 1. | De-coiler | 1 Set |
| 2. | Roll Forming Machine | 1 Set |
| 3. | Hydraulic Cutting Device | 1 Set |
| 4. | PLC Control Box | 1 Set |
| 5. | Hydraulic Pump | 1 Set |
| 6. | Stacker | 1 Set |
![]()
![]()
![]()
![]()
Q1. What are the main key points for selecting right machines?
A1: Whole structure,Roller Shaft,Roller Material,Motor&Pump,and Control system. As the new buyer, please kindly know that price not the final point.
Good quality is for long-term business cooperation.
Q2. Can you provide OEM service for roll forming machine?
A2: Yes, most of cold roll forming machine need to be customized as detailed request, because raw material , size , production usage, machine speed, then machine specification will be some different.
Q3. What’s your standard trade terms ?
A2: We can provide the technical offer with FOB,CFR,CIF,Door to Door and so on. Please kindly tell the detailed port name for competitive ocean freight.
Q4. How about the quality control?
A4: Our company adopts 6S system to control every part with passed ISO9001:2000, CE,TUV/BV(Alibaba) Certificate.
Q5. How about the after-sale service?
A5: We provide 18 months free warranty and free technical support for the whole life of any machine. During warranty period, if parts still broken, we can send the new ones freely.
Q6. If I am in Beijing,Shanghai or Guangzhou,how to visit your company?
A6: 1) BeiJing South Statioin to Cangzhou West Station (by fast train 1 hour).
2) Shanghai Hongqiao to Cangzhou West (4.5 hours)
3) Guangzhou Airport to Tianjin ,then Tianjin to Cangzhou West
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!