| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | / |
| Delivery Time | negotiable |
| Packaging Details | wooden box |
| Maximum load | Three-axis turntable: ≥ 35 kg . Dual-axis turntable: ≥ 80 kg |
| Load dimensions | Three-axis turntable: ≥φ300mm × 600mm ; Dual-axis turntable: ≥φ300mm × 400mm |
| Intersection between three axes and two axes | ≤ 1mm radius sphere |
| Perpendicularity between axes | ±10″ |
| Tilt angle rotation error | ±10″ |
| Weight | Approximately 15,000 kg |
| Brand Name | RUYA |
| Model Number | / |
| Certification | ISO 9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | / |
| Delivery Time | negotiable | Packaging Details | wooden box |
| Maximum load | Three-axis turntable: ≥ 35 kg . Dual-axis turntable: ≥ 80 kg | Load dimensions | Three-axis turntable: ≥φ300mm × 600mm ; Dual-axis turntable: ≥φ300mm × 400mm |
| Intersection between three axes and two axes | ≤ 1mm radius sphere | Perpendicularity between axes | ±10″ |
| Tilt angle rotation error | ±10″ | Weight | Approximately 15,000 kg |
| Brand Name | RUYA | Model Number | / |
| Certification | ISO 9001 | Place of Origin | China |
| High Light | 5 Axis Turntable ,Flight Motion Simulation Turntable ,Precision Simulation Turntable | ||
This high-performance HWIL testing and evaluation flight motion simulator features a five-axis simulation turntable that accurately replicates various aircraft attitudes in working environments. It realistically reproduces mechanical characteristics during actual flight and is primarily used for space attitude simulation motion experiments of inertial components.
The system offers high dynamic response capabilities, large load capacity, and comprehensive functions including position, rate, sinusoidal oscillations, and five-axis linkage simulation. It is ideal for semi-physical simulation experiments of airborne optoelectronic systems.
The mechanical configuration consists of two main components:
Each axis provides position, rate, swing, and simulation functions, creating a comprehensive simulated motion environment for aircraft, seekers, and target simulators.
|
|
Three-axis flight shaft system |
Two-axis target line-of-sight axis system |
||||||
|
Roll |
Yaw |
Pitch |
Azimuth |
Pitch |
||||
|
Rotary angle range |
continuous |
±65º |
±65º |
±60º |
±60º |
|||
|
Three-axis and dual-axis relative motion range |
With the target simulator installed, the relative limit of the pitch frame of the three-axis turntable and the pitch frame of the dual-axis turntable is ≥40º, the target simulator aperture is φ300mm, and the front end is 600mm away from the center of the turntable; the azimuth movement rotary angle range of the dual-axis turntable is ±40º. |
|||||||
|
Minimum angular rate |
0.001 º/s |
0.001 º/s |
0.001 º/s |
0.001 º/s |
0.001 º/s |
|||
|
Maximum angular rate |
400 º/s |
300 º/s |
300 º/s |
50 º/s |
50 º/s |
|||
|
Maximum angular acceleration |
4000º/s 2 |
3000º/s 2 |
2000 º/s 2 |
450 º/s 2 |
450 º/s 2 |
|||
|
Position accuracy |
±15″ |
±15″ |
±15″ |
±15″ |
±15″ |
|||
|
Position repeatability |
7.2″ |
7.2″ |
7.2″ |
7.2″ |
7.2″ |
|||
|
Position resolution |
3.6″ |
3.6″ |
3.6″ |
3.6″ |
3.6″ |
|||
|
Angular rate accuracy |
ω≤10 º/s:0.1 º/s ω≥10 º/s:0.1 º/s |
|||||||
|
Angular rate stability |
ω≤1 º/s: 2×10 -2 ω > 1 º/s: 5×10 -3 |
|||||||
|
Frequency response index
|
12Hz |
8Hz |
8Hz |
4Hz |
4Hz |
|||
|
Double 10, amplitude calculated based on maximum angular acceleration, peak-to-peak value 1°. |
||||||||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2013
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
50~60
Ecer Certification:
Verified Supplier
Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon... Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!