| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1-10 pieces,2 weeks |
| Delivery Time | 5-10 working days |
| Packaging Details | Flight case + Wooden box |
| Color | Yellow |
| Measurement range | 1.5m-3.5m |
| Accuracy | 0.035mm-0.1mm |
| Repeatability | 0.025mm-0.071mm |
| Brand Name | RUYA |
| Model Number | RA515, RA520, RA525, RA530, RA535 |
| Certification | ISO 9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
RUYA RA315 Portable Coordinate Measuring Machine Portable CMM 3D Measuring Arm
Articulated Arm Coordinate Measuring Machine with 1.5m-3.5m Measurement Range
Portable CMM RA520 High Precision 0.045mm 3D Measuring Arm with Aeronautical
RA330 3D Measuring Arm Portable CMM with 3m Measurement Range
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1-10 pieces,2 weeks |
| Delivery Time | 5-10 working days | Packaging Details | Flight case + Wooden box |
| Color | Yellow | Measurement range | 1.5m-3.5m |
| Accuracy | 0.035mm-0.1mm | Repeatability | 0.025mm-0.071mm |
| Brand Name | RUYA | Model Number | RA515, RA520, RA525, RA530, RA535 |
| Certification | ISO 9001 | Place of Origin | China |
| High Light | 3.5m articulated arm coordinate measuring machine ,High Precision articulated arm coordinate measuring machine ,1.5m articulated arm cmm | ||
In the fields of industrial inspection and precision manufacturing, precise control of spatial dimensions is crucial. Our portable coordinate measuring machines break through the limitations of traditional fixed equipment and provide you with 3D measurement solutions anytime, anywhere with lightweight design, high flexibility and laboratory-level accuracy.
The measurement software provides GD&T tools to evaluate the form and position tolerances of geometric features. For example, verticality, parallelism, flatness, cylindricity, coaxiality, inclination, position, etc.
The software is compatible with multiple 3D data formats and provides multiple coordinate alignment methods. It can automatically compare measured geometric features and surface point data with theoretical values on the three-dimensional model, and provide error analysis graphic reports.
Test reports in PDF, Excel, and mht formats can be quickly output. The inspection report customization function is powerful, and the output report is convenient and fast, with pictures and texts.
Used in automobile production line, aerospace, shipbuilding, inspection fixture manufacturing, mold manufacturing, etc.
| Model | Spatial Measurement Range/m | Space-Length Indication Error/mm | Uniaxial Coordinate Measurement Consistency /mm |
|---|---|---|---|
| RA515 | 1.5m | 0.035mm | 0.025mm |
| RA520 | 2.0m | 0.045mm | 0.032mm |
| RA525 | 2.5m | 0.060mm | 0.035mm |
| RA530 | 3.0m | 0.080mm | 0.056mm |
| RA535 | 3.5m | 0.100mm | 0.071mm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2013
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
50~60
Ecer Certification:
Verified Supplier
Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon... Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!